Copyright © 2024 Tüm hakları ekiphaberi.com'da saklıdır.

Haber Ekip Haberekibi.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Yaşam
  4. »
  5. İran Destekli Husiler Yemen’de İki Gemiyi Vurdu

İran Destekli Husiler Yemen’de İki Gemiyi Vurdu

haberci haberci -
20 0

Husilerden Kızıldeniz ve Hint Okyanusu’nda Saldırı

Yemen’de İran destekli Husiler, Kızıldeniz ve Hint Okyanusu’ndaki iki gemiyi seyir füzesi ve insansız deniz aracıyla vurduklarını açıkladı. Askeri Sözcü Yahya Seri, saldırıları doğrulayarak detayları paylaştı.

Hedefteki Gemi ve Açıklamalar

Seri, “Transworld Navigator” isimli geminin insansız deniz aracıyla Kızıldeniz’de hedef alındığını belirtirken, “Stolt Sequoia” isimli diğer geminin de Hint Okyanusu’nda seyir füzesiyle başarıyla vurulduğunu açıkladı.

Husilerin Gerekçesi ve İhlal İddiası

Husiler, gemilerin “işgal altındaki Filistin limanlarına giriş yasağını” ihlal ettiğini belirterek hedef aldıklarını ifade etti. İran’ın desteklediği Husiler, İsrail’in Gazze’deki saldırılarına tepki olarak Yemen açıklarında İsrailli şirketlere bağlı ticari gemilere saldırıyor.

Ulusal ve Uluslararası Tepkiler

Husilerin eylemleri nedeniyle çok sayıda gemicilik şirketi, Kızıldeniz’deki seferlerini durdurma kararı aldı. ABD, deniz ticareti güvenliğinin tehlikeye girdiği gerekçesiyle Husi güçlerine karşı “Refah Muhafızı Operasyonu” adında çok uluslu bir deniz görev gücü oluşturulduğunu duyurdu.

Husiler, ABD ve İngiltere’nin Yemen’deki bölgelere saldırısı üzerine bu ülkelerin tüm gemilerini hedef alacaklarını açıkladı.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir