Copyright © 2024 Tüm hakları ekiphaberi.com'da saklıdır.

Haber Ekip Haberekibi.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Yaşam
  4. »
  5. İran Dışişleri Bakanı Abdullahiyan, Arap-İran Diyaloğu Toplantısında Konuştu

İran Dışişleri Bakanı Abdullahiyan, Arap-İran Diyaloğu Toplantısında Konuştu

haberci haberci -
21 0

İran’ın Bölgesel İşbirliği ve Diyalog Vurgusu

İran Dışişleri Bakanı Abdullahiyan, Tahran’da düzenlenen Arap-İran Diyaloğu Toplantısı’nda, bölgesel diyalog ve işbirliği aşamasına geçtiklerini vurgulayarak, 13. hükümetlerinin dış politikasının buna dayandığını belirtti.

İran’ın Arap Ülkeleriyle İşbirliği ve Diyalog Çabaları

Abdullahiyan, Suudi Arabistan ve diğer Arap ülkeleriyle işbirliğinin gündemlerinde olduğunu, Katar, Birleşik Arap Emirlikleri ve Kuveyt ile ilişkilerde yeni bir aşamaya geçtiklerini, Bahreyn’in siyasi mahkumları serbest bırakmasını olumlu karşıladıklarını ifade etti.

Filistin Sorunu ve İsrail İşgali

Abdullahiyan, İsrail’in Filistin topraklarını işgaline değinerek, Siyonist rejimin silahsızlandırılması ve işgalin sona erdirilmedikçe bölgede barışın sağlanamayacağını ve Filistin meselesinin bölgenin ve İslam dünyasının odak noktası olması gerektiğini vurguladı.

İran’ın Nükleer Anlaşma Konusundaki Duruşu

İran Dışişleri Bakanı, ABD’nin 2018’de anlaşmadan çekilmesinin ardından nükleer anlaşmaya sadık kaldıklarını ve diğer tarafların eylemsizliğine karşı telafi edici önlemler aldıklarını belirtti. Abdullahiyan, tüm tarafların anlaşmaya dönmesi durumunda İran’ın taahhütlerini yerine getirmeye hazır olduğunu ifade etti.

Nükleer Anlaşma ve Görüşmeler

2015’te imzalanan nükleer anlaşma çerçevesinde İran’ın nükleer faaliyetlerinin denetim altına alındığı hatırlatılan açıklamada, ABD’nin anlaşmadan çekilmesi sonrasında yaşanan gelişmeler ve Viyana’da yapılan görüşmelerdeki son durum ele alındı. Ancak, Washington ve Tahran arasındaki uzlaşmazlıklar nedeniyle görüşmeler Eylül 2022’de askıya alınmıştı ve şu ana kadar yeniden başlatılamadı.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir