Copyright © 2024 Tüm hakları ekiphaberi.com'da saklıdır.

Haber Ekip Haberekibi.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Yaşam
  4. »
  5. İran Helikopter Kazası Araştırmasının Ön İnceleme Sonuçları Açıklandı

İran Helikopter Kazası Araştırmasının Ön İnceleme Sonuçları Açıklandı

haberci haberci -
15 0

İran Genelkurmay Başkanlığı, Reisi ve Abdullahiyan’ın Bulunduğu Helikopter Kazası Araştırmasının Ön İnceleme Sonuçlarını Paylaştı

İran Genelkurmay Başkanlığı, Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi, Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan ve beraberindekilerin bulunduğu helikopterin kaza yapmasının ardından başlattığı araştırmanın ön inceleme sonuçlarını yayımladı.

Veriler Değerlendiriliyor

Rapora göre, kazaya ilişkin teknik ve genel anlamdaki bilgi ve bulgular toplanarak değerlendirilmekte. Bazı verilerin değerlendirilmesi için daha fazla zamana ihtiyaç duyulduğu belirtildi. Helikopterin önceden belirlenen rotada yoluna devam ederek uçuş rotasını değiştirmediği, pilotun ise kazadan önce diğer iki helikopterin pilotlarıyla iletişime geçtiği raporda yer aldı.

Raporda Neler Var?

Ön değerlendirme raporuna göre, helikopterin parçalarında kurşun veya benzeri harici cisim izine rastlanmadı. Düşüş sonrasında helikopterde yangın çıktığı belirtildi. Bölgenin engebeli olması, havanın soğuk ve sisli olması arama kurtarma çalışmalarının uzamasına neden oldu. Kontrol kulesi ile yapılan görüşmelerde şüpheli bir durumla karşılaşılmadığı aktarıldı. Araştırmanın kesin sonuçları tamamlanınca paylaşılacak.

Kaza Sonrası Gelişmeler

Cumhurbaşkanı Reisi ve Dışişleri Bakanı Abdullahiyan’ın Azerbaycan sınırında baraj açılışı törenine katıldığı gün gerçekleşen helikopter kazasında hayatını kaybetmişti. Türkiye, İran’ın talebi üzerine arama kurtarma çalışmalarına destek vermişti. Kazadan kurtulan olmamıştı.

Atamalar Yapıldı

Reisi’nin vefatının ardından Birinci Yardımcısı Muhammed Muhbir geçici cumhurbaşkanı olarak atandı. Dışişleri Bakan Yardımcısı Ali Bakıri Keni ise geçici Dışişleri Bakanı olarak görevlendirildi.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir