Copyright © 2024 Tüm hakları ekiphaberi.com'da saklıdır.

Haber Ekip Haberekibi.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Yaşam
  4. »
  5. İran’da Cumhurbaşkanlığı Seçimi: Oy Verme Süresi Uzatıldı

İran’da Cumhurbaşkanlığı Seçimi: Oy Verme Süresi Uzatıldı

haberci haberci -
21 0

İran’da Oy Kullanma Süresi Uzatıldı

İran İçişleri Bakanlığı Seçim Merkezi Sözcüsü Muhsin İslami, yerel saatle 08.00’de başlayan ve 18.00’de sona ermesi gereken oy kullanma süresinin üç defa uzatıldığını duyurdu. İslami, 24.00 itibarıyla seçim merkezlerinin kapılarının kapatıldığını ve yalnızca içeride kalanların oy vermeye devam edeceğini belirtti.

Cumhurbaşkanlığı Seçiminde Yarışan Adaylar

Seçimlerde reformist aday Mesud Pezeşkiyan ile muhafazakar adaylar Meclis Başkanı Muhammed Bakır Kalibaf, eski Ulusal Güvenlik Yüksek Konseyi Genel Sekreteri Said Celili ve eski İçişleri Bakanı Mustafa Purmuhammedi yarışıyor.

İkinci Turda Kazanan Cumhurbaşkanı Olacak

Adayların ilk turda seçilebilmesi için yüzde 50+1 oy alması gerekiyor. İlk turda yüzde 50+1’in üzerine çıkan aday olmazsa, en fazla oy alan 2 aday ikinci tura kalacak. İkinci tur, 5 Temmuz’da yapılacak ve kazanan isim ülkenin 9. Cumhurbaşkanı olacak.

Seçim Sonuçları ve Beklentiler

Seçim sonuçlarına dair ilk verilerin gece yarısı yayınlanması ve kesin sonuçların ise yarın öğleden önce açıklanması bekleniyor. Bu süreçte İran’da heyecanla beklenen sonucun ülke ve bölge için önemli sonuçlar doğurması bekleniyor.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir