Copyright © 2024 Tüm hakları ekiphaberi.com'da saklıdır.

Haber Ekip Haberekibi.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Yaşam
  4. »
  5. İran’ın Eski Cumhurbaşkanı Ruhani’nin Cenazesi Meşhed’de Defnedildi

İran’ın Eski Cumhurbaşkanı Ruhani’nin Cenazesi Meşhed’de Defnedildi

haberci haberci -
12 0

Reisi’nin Son Yolculuğu Meşhed’de Gerçekleşti

‘Reisi, Tebriz, Kum, Tahran ve Bircend kentlerinde düzenlenen veda törenleri sonrasında bugün Meşhed kentinde son yolculuğuna uğurlandı.

Meşhed’te Anma Törenleri

Güney Horasan eyaletine bağlı Bircend kentinde gerçekleştirilen töreninin ardından memleketine getirilen Reisi’ye veda dolayısıyla Meşhed sokaklarında, özellikle de toprağa verildiği İmam Rıza Türbesi çevresinde posterleri ve matemi simgeleyen siyah bayraklar asıldı.

İmam Rıza Türbesi’nde Defin Edildi

Reisi’nin defnedildiği Meşhed’deki İmam Rıza Türbesi, ülkenin en kutsal mekanı olarak biliniyor. Reisi’nin cenazesi, Türbe dışında ve içinde yoğun kalabalığın katılımıyla gerçekleşen törenin ardından akşama doğru Türbe’nin içinde kendisi için hazırlanan alanda toprağa verildi.

Meşhed ve Reisi Ailesi Bağları

Meşhed, Reisi’nin memleketi olmanın ötesinde, ailesi ve kayınpederinin önemli nüfuza sahip olduğu bir kent olarak biliniyor. Reisi’nin ailesi, Meşhed’in en önemli kurumlarından biri olan Astan-ı Kuds-i Rezevi Vakfı ile de bağlantılı.

Reisi’nin Yaşamı ve Kariyeri

Reisi, 1964 yılında Meşhed’de doğdu ve kariyerine hukuk alanında başladı. İran’da devrim sonrası güçlü bir figür haline gelen Reisi, 2016’da Astan-ı Kuds-i Rezevi Vakfı’nın başkanlığına getirilmiş ve 2021’de ölümüne kadar İran’ın sekizinci cumhurbaşkanı olarak görev yapmıştır.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir