Copyright © 2024 Tüm hakları ekiphaberi.com'da saklıdır.

Haber Ekip Haberekibi.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Yaşam
  4. »
  5. İspanya Gemilere Silah Taşıma İzin Vermiyor

İspanya Gemilere Silah Taşıma İzin Vermiyor

haberci haberci -
12 0

İspanya, İsrail’e Silah Taşıyan Gemilere İzin Vermiyor

İspanya’nın Sumar ittifakı ve Podemos partisinden gelen suç duyurularını dikkate alan hükümet, Danimarka uyruklu ticari yük gemisi “Marianne Danica” ve Alman gemisi “Borkum”un İsrail’e silah ve patlayıcı malzeme taşıdığını belirterek limana yanaşma izni vermedi.

Politika Değişikliği: İsrail’e Silah Taşıyan Gemilere Yeni Lisanslar Yok

Dışişleri Bakanı Jose Manuel Albares, Brüksel’de yaptığı açıklamada, gemilere izin verilmemesinin İspanya’nın politikasına uygun olduğunu belirtti. Albares, “Politikamız, İsrail’e savaş malzemeleri taşıyan gemilere yeni ihracat lisansları vermek değil. Bu yüzden, gemilere liman izni verilmemesi politikamızla uyumlu.” şeklinde konuştu.

Silah Taşıdıkları İddia Edilen Gemiler Limanda Protesto Edildi

İspanya’nın güneyindeki Cartagena limanında demirleyen “Borkum” adlı gemi hakkında çıkan haberler üzerine sivil toplum örgütleri limanda gösteriler düzenledi. Filistin’in İşgaline Karşı Dayanışma Ağı (RESCOP) gemide 12 ton roket, 1,5 ton patlayıcı ve 740 kilogram diğer askeri malzemeler olduğunu iddia etti.

Sumar ittifakı ve Podemos partisi, geminin yükünün araştırılması için savcılığa başvururken, hükümet kaynakları geminin asıl varış noktasının İsrail değil Çekya olduğunu açıkladı.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir