Copyright © 2024 Tüm hakları ekiphaberi.com'da saklıdır.

Haber Ekip Haberekibi.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Yaşam
  4. »
  5. İsrail, 10 Ay Sonra Filistinli Gazeteciyi Serbest Bıraktı

İsrail, 10 Ay Sonra Filistinli Gazeteciyi Serbest Bıraktı

haberci haberci -
20 0

Filistinli Gazeteci Muaz Amarne Serbest Bırakıldı

İsrail, yaklaşık 10 ay önce gözaltına aldığı Filistinli gazeteci Muaz Amarne’yi serbest bıraktı. Amarne’nin amcasının oğlu Esid Amarne yaptığı açıklamada, İsrail makamlarının herhangi bir suçlama olmaksızın 16 Ekim’de gözaltına aldığı 36 yaşındaki Filistinli gazeteciyi, işgal altındaki Batı Şeria’nın El Halil kenti yakınındaki Ez-Zahiriyye kontrol noktasında serbest bıraktığını belirtti.

Gazeteci Amarne’nin Zor Durumu

Amcasının oğlu Esid Amarne, Muaz Amarne’nin 9 aydan fazla süredir herhangi bir suçlama olmaksızın cezaevinde tutulduğunu ifade ederek, gazetecinin sağlık durumunun kötü olduğunu ve hastaneye kaldırıldığını belirtti. Muaz Amarne, gözü 2019 yılında İsrail tarafından vurulduğu için yapay göz taktırmıştı. Amarne’nin serbest bırakıldığında İsrail güçlerinin gözünü çıkardığı dikkat çekti.

Amarne İşkenceye Maruz Kaldı

Filistin Esirler Cemiyeti tarafından yapılan açıklamada, gazeteci Amarne’nin İsrail hapishanesinde zor şartlar altında olduğu ve işkenceye maruz kaldığı belirtilmişti. Amarne’nin sağ gözünde görme bozukluğu yaşadığı, gözlüğünü kullanmasına dahi izin verilmediği ifade edilen açıklamada, Amarne’nin şeker hastası olduğu ve hapishane şartlarının olumsuz etkilediği belirtilmişti.

İsrail’in Tutukluluk Uygulamaları

İsrail, “idari tutukluluk” adını verdiği uygulamayla Filistinlileri istihbarata dayalı olarak alıkoyabiliyor. Tutuklunun “İsrail’in güvenliği için tehlike teşkil ettiğine” karar verilmesi halinde tutukluluk süresi 5 yıla kadar uzatılabiliyor.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir