Copyright © 2024 Tüm hakları ekiphaberi.com'da saklıdır.

Haber Ekip Haberekibi.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Yaşam
  4. »
  5. İsrail Başbakanı Netanyahu’dan Refah’a Kara Saldırısı Değerlendirmesi

İsrail Başbakanı Netanyahu’dan Refah’a Kara Saldırısı Değerlendirmesi

haberci haberci -
15 0

Netanyahu’nun Açıklamaları

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, sosyal medya platformunda yaptığı paylaşımda Refah’a yapılan kara saldırısına ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. Netanyahu, Savaş Kabinesi’nin Refah’a saldırı emri verdiğini hatırlatarak, bu saldırının rehinelerin dönmesi ve Hamas’ın yok edilmesi hedeflerine hizmet ettiğini belirtti.

Hamas’ın Ateşkes Önerisi

Netanyahu, Hamas’ın kabul ettiği ateşkes önerisinin İsrail’in taleplerinin gerisinde olduğunu vurgulayarak, Hamas’ın aslında İsrail güçlerinin Refah’a saldırısını engellemeyi amaçladığını ileri sürdü. Netanyahu, İsrail’in güvenliğini tehlikeye atacak bir öneriyi kabul etmeyeceklerini ifade etti.

İsrail’in Duruşu

İsrail Başbakanı, Hamas’ın Gazze’nin yeniden yönetimine izin verilmeyeceğini belirtirken, İsrailli bir heyetin esir takası müzakereleri için Kahire’ye gittiğini hatırlattı. Aynı zamanda İsrail ordusunun Refah bölgesindeki Mısır’a açılan sınır kapısının Filistin tarafını ele geçirdiğini ve bu durumun hedeflere ulaşmak için önemli bir adım olduğunu vurguladı.

Hamas’ın Onayı ve İsrail’in Kararı

Hamas Hareketi Siyasi Büro Başkanı İsmail Heniyye’nin ateşkes önerilerini onayladığını duyurmasının ardından, İsrail Savaş Kabinesi Refah’ta saldırılara devam kararı almıştı. İsrail ordusu, zorla yerinden edilmiş Filistinlilerin sığındığı Refah’ın doğusundaki bazı mahallelerin boşaltılmasını istemiş ve bu sabah Refah’a kara saldırısı başlatarak Mısır’la olan sınır kapısının Gazze tarafını ele geçirdiğini duyurmuştu.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir