Copyright © 2024 Tüm hakları ekiphaberi.com'da saklıdır.

Haber Ekip Haberekibi.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Yaşam
  4. »
  5. İsrail, Gazze Şeridi’ndeki Refah Kentini Tahliye Etmeye Başladı

İsrail, Gazze Şeridi’ndeki Refah Kentini Tahliye Etmeye Başladı

haberci haberci -
12 0

İsrail Ordusu, Refah Kentindeki Tahliye Operasyonunu Başlattı

İsrail silahlı kuvvetleri, Gazze Şeridi’nin güneyinde bulunan Refah kentini tahliye etmeye başladı. Bu tahliyenin Hamas’a karşı düzenlenecek “sınırlı bir operasyonun” parçası olduğu belirtildi. İsrail ordusu, Refah sınırının doğusundaki mahallelerde yaşayan Filistinlilere, el-Mevasi ve Han Yunus’taki insani bölgelere gitme çağrısı yaptı.

Refah Kentindeki Durum ve Tahliye Süreci

İsrail’in uzun süredir devam eden saldırıları sonucunda yaklaşık 2,3 milyon nüfuslu Gazze Şeridi’nde 1,9 milyon kişi yerinden edildi. Bu yerinden edilen Filistinlilerin çoğu, “güvenli bölge” olarak bilinen Refah kentine sığındı. Refah’ın nüfusu İsrail saldırılarıyla birlikte hızla artarak neredeyse 1,5 milyona ulaştı. Ancak, sığınmacıların yaşam koşulları kötü ve altyapı yetersiz.

Endişe Verici Durum

İsrail’in Refah’a yönelik kara saldırısı başlatması durumunda sivillerin sığınacak yeri olmayacağı endişesi taşınıyor. Uluslararası toplumun uyarılarına rağmen İsrail makamları, Refah’ı işgal etme tehdidini sürdürüyor. Savunma Bakanı Yoav Gallant, Hamas ile anlaşma sağlanamayacağını iddia ederek Refah’ın “çok yakında işgal edileceğini” belirtti.

Son Durum

7 Ekim’den bu yana devam eden saldırılarda binlerce Filistinli hayatını kaybetti, binlercesi yaralandı. Enkaz altında hala binlerce insanın olduğu belirtilirken, hastane ve okulların da hedef alındığı görülüyor. Gazze Şeridi’ndeki durum giderek kötüleşiyor ve uluslararası toplumun müdahalesi bekleniyor.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir