Copyright © 2024 Tüm hakları ekiphaberi.com'da saklıdır.

Haber Ekip Haberekibi.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Yaşam
  4. »
  5. İsrail, Gazze’de UNRWA Binasını Vurdu

İsrail, Gazze’de UNRWA Binasını Vurdu

haberci haberci -
16 0

İsrail’in Gazze’deki Saldırıları Sürüyor

İsrail devlet televizyonu KAN’da yer alan habere göre, İsrail’in Gazze Şeridi’ndeki UNRWA’ya ait binayı vurduğu belirtildi. İsrail, binayı “Hamas’ın askeri komuta merkezi” olarak kullandığını iddia etti. Bu saldırıların yanı sıra İsrail savaş uçaklarının, yerinden edilmiş ailelerin sığındığı iki okulun yakınına düzenlediği saldırılarda da çok sayıda kişi hayatını kaybetti. UNRWA Genel Komiseri Philippe Lazzarini, İsrail makamlarının vize başvurusunu reddederek bölgeye girişine izin vermediğini açıklamıştı.

Gazze’de Yaşananlar

Hamas’ın silahlı kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları, “Filistinlilere ve kutsal değerlere yönelik ihlallere karşılık verme” gerekçesiyle İsrail’e kapsamlı saldırı düzenledi. İsrail’e göre 7 Ekim 2023’teki saldırılarda 1200 İsrailli öldü, 5 bin 132 kişi yaralandı. Ancak Gazze’de en az 34 bin 683 Filistinli öldü, 78 bin 18 kişi yaralandı. Saldırılar sonucunda enkaz altında binlerce ölü olduğu bildirildi. İsrail ordusu ise 608 askerinin öldüğünü duyurdu.

Çatışmalar ve Esir Takası

24 Kasım 2023’te başlayan çatışmalara 4 günlük “insani ara” verildi ve daha sonra 3 gün daha uzatıldı. Bu süreçte 81 İsrailli ve 240 Filistinli esir karşılıklı serbest bırakıldı. Ancak İsrail, binlerce Filistinliyi hala alıkoyup hapsetmeye devam etmekte. Batı Şeria ve Doğu Kudüs’te ise 7 Ekim 2023’ten bu yana İsrail askerleri ve yasa dışı Yahudi yerleşimcilerin saldırılarında 496 Filistinli hayatını kaybetti.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir