Copyright © 2024 Tüm hakları ekiphaberi.com'da saklıdır.

Haber Ekip Haberekibi.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Yaşam
  4. »
  5. İsrail Maliye Bakanı Gazze’deki Eski Yerleşim Yerlerine Yenilerini Ekleme Planlarını Açıkladı

İsrail Maliye Bakanı Gazze’deki Eski Yerleşim Yerlerine Yenilerini Ekleme Planlarını Açıkladı

haberci haberci -
16 0

İsrail Maliye Bakanı Smotrich, Gazze’deki Yasa Dışı Yerleşim Birimleri İçin Planlarını Duyurdu

İsrail Maliye Bakanı Smotrich, yaptığı bir konuşmada, Gazze’nin merkezindeki eski bir yasa dışı yerleşim yerine atıfta bulundu. Gazze Şeridi’nde yasa dışı yerleşim birimleri için yeni planlar yapıldığını söyleyen Smotrich, “Sizin için Kfar Darom’da (Gazze’deki eski bir yasa dışı yerleşim birimi) yeni bir yer planlamaya başlayacağım.” ifadelerini kullandı.

İsrail Ordusunun Gazze’ye Yönelik Planları

Smotrich, İsrail ordusunun Gazze’de uzun vadeli planlarına işaret ederek, “Savaşçılarımız Gazze Şeridi’ni fethedecek. Gerçeği söylemek gerekirse yerleşimin olmadığı yerde güvenlik de olmaz.” yorumunda bulundu.

Geçmişten Günümüze Gazze’deki Durum

İsrail, 1967’deki Altı Gün Savaşı’nda işgal ettiği Gazze Şeridi’nden 2005’te çekilmişti. Ancak Hamas’ın iktidara gelmesinin ardından İsrail, 2006 yılında Gazze Şeridi’ni abluka altına almıştı. İşgal altındaki Batı Şeria’da 451 bin, Doğu Kudüs’te ise yaklaşık 230 bin İsrailli, Filistin topraklarını gasbediyor.

Uluslararası Hukuk ve İsrail’in Yasa Dışı Gaspları

Uluslararası hukuka göre Batı Şeria ve Doğu Kudüs’teki bu gasplar yasa dışı sayılıyor. İsrail’in Filistin topraklarındaki yerleşim politikaları, uluslararası toplum tarafından sıkça eleştirilmekte.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir