Copyright © 2024 Tüm hakları ekiphaberi.com'da saklıdır.

Haber Ekip Haberekibi.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Yaşam
  4. »
  5. İsrail Ordusunun Hannibal Protokolüyle Gerçekleştirdiği Saldırı Ortaya Çıktı

İsrail Ordusunun Hannibal Protokolüyle Gerçekleştirdiği Saldırı Ortaya Çıktı

haberci haberci -
15 0

İsrail Ordusu Esir Siviller ve Askerleri Hedef Aldı

İsrailli Haaretz gazetesinin elde ettiği belge ve ordu yetkililerinin açıklamalarına göre, İsrail ordusu 7 Ekim’de esir siviller ve askerleri hedef aldı. İsrail ordusu iletişim ağında 7 Ekim günü saat 11.22’de “Gazze’ye tek bir aracın bile dönemeyeceği” emri verilirken, üst düzey bir ordu yetkilisi de “Hannibal Protokolü”nün uygulandığını doğruladı.

Uygulanan Protokol Korkunç Sonuçlara Yol Açtı

“Kabuslarımızda bile böylesine bir saldırı için planımız yoktu” ifadelerini kullanan ordu yetkilisi, 7 Ekim’de kaç kişinin kaçırıldığı ve İsrail ordu güçlerinin nerede olduğu hakkında kimsenin fikri olmadığını söyledi. Ordu yetkilisi, uygulanan “Hannibal Protokolü”ne ilişkin “Doğrulanmış herhangi bir bilgi olmadan alınan kararlarla çılgın bir histeri vardı.” ifadelerini kullandı.

Hannibal Protokolü’nün Arka Planı

Hannibal Protokolü, rehinelerin kurtarılma imkanı yoksa onları alanlarla birlikte ortadan kaldırılmasını öngören bir protokoldür. İsrail’in 1986 yılında hazırladığı bu protokol, 2003 yılında kamuoyuna duyurulmuştu.

Olayın Yankıları ve Soruşturma

İsrail ordusunun 7 Ekim 2023’teki saldırılarındaki sivil ölümlerin araştırılması sırasında, görgü tanıklarının şahitliği ve ağır silahların kullanılması üzerine Hannibal Protokolü’nün uygulandığı iddiaları gündeme gelmişti. İsrail medyasında, olayla ilgili soruşturma açılması çağrıları yapılmış ve İsrail ordusu bu olayla ilgili soruşturma başlatmıştı.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir