Copyright © 2024 Tüm hakları ekiphaberi.com'da saklıdır.

Haber Ekip Haberekibi.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Yaşam
  4. »
  5. İsrail’de Netanyahu Hükümetine Karşı Geniş Katılımlı Protestolar

İsrail’de Netanyahu Hükümetine Karşı Geniş Katılımlı Protestolar

haberci haberci -
22 0

On Binlerce Kişi Netanyahu Hükümetinin İstifasını İstedi

İsrail’de Gazze Şeridi’ndeki İsrailli esirlerin getirilmesi için anlaşma imzalanması çağrısının yapıldığı, Netanyahu hükümetine karşı her hafta cumartesi günü düzenlenen protestolar geniş katılımla ve olaylarla devam etti. Hükümet karşıtı gruplara katılan on binlerce kişi, Gazze’ye saldırıların sonlandırılmaması ve esirlerin geri getirilmesi konusunda siyasi iradenin kayıtsızlığını eleştirerek, ülke tarihinin “en sağcı hükümetinin” istifasını ve erken seçim talep ettiler.

Protestolar Ülke Genelinde Yayıldı

Protestolar Tel Aviv, Hayfa, Birüssebi, Batı Kudüs ve Kayserya gibi şehirlerde gerçekleşti. Tel Aviv’de binlerce İsrailli, Başbakan Netanyahu ve hükümetini eleştiren pankartlar taşıyarak, hükümetin istifasını talep etti. Esirlerin yakınları da Netanyahu’nun konutunun bulunduğu Menachem Begin Caddesi’nde toplanarak hükümete tepkilerini dile getirdi.

Polis Müdahalesi ve Gözaltılar

İsrail polisinin müdahalesiyle karşılaşan göstericiler, Ayalon Otoyolu’na çıkışları engellemek için konuşlanan polise karşı tepki gösterdi. Göstericilerle polis arasında yaşanan arbedede en az üç gösterici gözaltına alındı. Esir yakınları ve destekçileri, Netanyahu hükümetine karşı birçok noktada protesto düzenleyerek seslerini duyurmaya çalıştılar.

Netanyahu’nun Esir Takası Anlaşması Eleştirisi

Netanyahu, İsrail ve uluslararası kamuoyunda siyasi nedenlerle Hamas ile esir takası anlaşması yapmamakla suçlanıyor. Hamas’ın ateşkes önerisine onay verdiğini açıklamasının ardından İsrail, saldırılara devam kararı alarak durumu daha da gerginleştirdi. İsrail’in Gazze’ye düzenlediği saldırılarda binlerce Filistinlinin hayatını kaybettiği ve yaralandığı biliniyor.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir