Copyright © 2024 Tüm hakları ekiphaberi.com'da saklıdır.

Haber Ekip Haberekibi.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. İstanbul Planlama Ajansı Raporuna Göre Emeklilerin Geçim Mücadelesi

İstanbul Planlama Ajansı Raporuna Göre Emeklilerin Geçim Mücadelesi

haberci haberci -
16 0

Emeklilik Sistemi Sıralamasında Türkiye’nin Durumu

İstanbul Planlama Ajansı’na bağlı İstanbul Planlama Ajansı’nın (İPA) “Kent Gündemi Serisi”nin son raporu ”Enflasyon ve Kronikleşen Yoksulluğun Gölgesinde Geçim Mücadelesi: Emekliler” yayınlandı. Rapora göre, Türkiye’nin 44 ülke arasında emeklilik sistemi açısından sondan ikinci sırada yer aldığı vurgulandı.

Emekli Maaşlarının Değer Kaybı

Raporda, 2010 yılında asgari emekli aylığının 11,4 gram altın veya 453,4 ABD dolarına denk gelirken, günümüzde bu değerin 4,4 gram altın ve 319 ABD dolarına düştüğü belirtildi. Ayrıca, 2010 yılında asgari ücretin üstünde olan emekli maaşının günümüzde asgari ücretin yarısına denk geldiği ifade edilerek, bu durumun emeklileri çalışmaya zorladığı kaydedildi.

Emeklilerin İş Arama Durumu

İstanbul’da yaşlılık aylığı alan ve çalışan-iş arayan emeklilerin oranının yüzde 60 seviyelerine yaklaştığı belirtildi. Ayrıca, 2023 yılında 55 yaş ve üstünde 17 bin 137 kişi, 65 yaş ve üstünde bin 368 kişi İŞKUR’a iş başvurusunda bulundu. Ancak raporda, kayıt dışı çalışmaya yönelen emeklilerin de bulunduğu ve bu rakamların daha yüksek olabileceği vurgulandı.

Barınma Giderleri ve Hayat Standartları

Raporda İstanbul’da en düşük emekli maaşının yaşam maliyetinin yarısından bile az olduğuna dikkat çekilerek, emekli maaşlarının yetersizliği nedeniyle emeklilerin çalışmaya devam etmek zorunda kaldığı belirtildi. Ayrıca, emeklilerin konut ve kira harcamalarının arttığı, kira giderlerinin emeklilerin geçimini zorlaştırdığı vurgulandı.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir