Copyright © 2024 Tüm hakları ekiphaberi.com'da saklıdır.

Haber Ekip Haberekibi.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Yaşam
  4. »
  5. İsviçre’nin Ev Sahipliğinde Ukrayna Barış Zirvesi Kapanışında Neler Konuşuldu?

İsviçre’nin Ev Sahipliğinde Ukrayna Barış Zirvesi Kapanışında Neler Konuşuldu?

haberci haberci -
20 0

Viola Amherd: “Güven İnşa Edecek Adımlar Atılacak”

İsviçre Konfederasyonu Başkanı Viola Amherd, Bürgenstock kasabasında gerçekleşen Ukrayna Barış Zirvesi’nin kapanışında yaptığı konuşmada, geniş kapsamlı tartışmaların yaşandığını ve nükleer güvenlik, gıda güvenliği ve insani boyutlarla ilgili güven inşa edecek adımların atılması konusunda anlaşmaya varıldığını vurguladı. Amherd, zirvede Bürgenstock Bildirisi üzerinde uzlaşmaya varıldığını belirterek, nükleer enerji, gıda güvenliği ve savaş esirlerinin serbest bırakılması gibi konularda net bir çerçeve oluşturulduğunu söyledi.

Gabriel Boric: “Bu Zirve Bir Umut Işığıdır”

Şili Devlet Başkanı Gabriel Boric ise zirvenin tüm kıtalardan ve farklı siyasi düşüncelerden ülkeleri bir araya getirerek barışı tartışmak için önemli bir platform olduğunu belirtti. Boric, zirve kapsamında onaylanan ortak bildiriyi tamamen desteklediklerini ve bu tür zirvelerin kalıcı barış diyaloglarını teşvik etmek için önemli olduğunu ifade etti. Boric, Rusya ve Ukrayna arasında uluslararası hukuka saygılı bir diyalog kurulmasını desteklediklerini belirtti.

Ortak Bildiriyle Sonuçlandı

İsviçre’deki Ukrayna Barış Zirvesi, Bürgenstock Bildirisi ile son buldu. Zirveye 90’dan fazla ülke ve kuruluş katılırken, ortak bildiri 80 ülke ve 4 kuruluş tarafından onaylandı. Bildiride, Ukrayna’nın toprak bütünlüğü, uluslararası hukuk ve insan haklarına saygı gibi temel prensipler üzerinde duruldu. Nükleer enerji, gıda güvenliği ve savaş esirlerinin serbest bırakılması gibi konularda somut adımlar atılması gerektiği vurgulandı. Ayrıca, Ukrayna’da adil ve kalıcı bir barışın sağlanması için tüm tarafların katılımının önemine değinildi.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir