Copyright © 2024 Tüm hakları ekiphaberi.com'da saklıdır.

Haber Ekip Haberekibi.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Yaşam
  4. »
  5. Japonya, ABD’nin Pasifik’teki “Valiant Shield” Tatbikatına İlk Kez Katılacak

Japonya, ABD’nin Pasifik’teki “Valiant Shield” Tatbikatına İlk Kez Katılacak

haberci haberci -
21 0

Japonya’nın Askeri Koordinasyonunu Güçlendirme Kararı

Japonya, ABD’nin Pasifik’te düzenleyeceği “Valiant Shield” (Cesur Kalkan) askeri tatbikatına ilk kez katılmaya hazırlanıyor. Ülke, Çin’in Hint-Pasifik’te artan nüfuzu ve Kuzey Kore’nin tehditkar füze denemeleri karşısında askeri koordinasyonunu artırma kararı aldı.

Japonya Savunma Bakanı Kihara Minoru’dan Açıklama

Japonya Savunma Bakanı Kihara Minoru, ülkesinin ABD’nin düzenlediği “Valiant Shield” tatbikatına ilk kez katılacağını duyurdu. Bakan, “Giderek ciddileşen güvenlik ortamı karşısında Japonya-ABD ittifakının caydırıcılığını ve müdahale kapasitelerini geliştirmek son derece anlamlı” dedi.

Detaylar ve Planlar

Japonya Savunma Bakanlığı açıklamasına göre, ulusal ordunun ilk kez katılacağı tatbikatta Japonya genelinde 9 farklı eyaletteki askeri üslerden faydalanılacak. Japonya Öz Savunma Kuvvetleri (SDF) personeli, 7-18 Haziran tarihleri arasındaki “Valiant Shield” tatbikatında görev alacak.

Askeri tatbikatta, Japonya ordusundan hava, deniz ve kara kuvvetleri dahil yaklaşık 4 bin personel ile SDF’ye ait 130 araç ve 60 uçak yer alacak. Guam, Filipinler ve Hawaii bölgelerini kapsayan ve iki yılda bir düzenlenen “Valiant Shield” tatbikatına ABD’den 10 binden fazla personel katılıyor.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir