Copyright © 2024 Tüm hakları ekiphaberi.com'da saklıdır.

Haber Ekip Haberekibi.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Japonya Otomobil Devlerine Sertifikasyon Yolsuzluğu İddiası

Japonya Otomobil Devlerine Sertifikasyon Yolsuzluğu İddiası

haberci haberci -
19 0

Japonya Ulaştırma Bakanlığı, Otomobil Devlerinin Başvurularında Usulsüzlük Tespit Etti

Japonya Ulaştırma Bakanlığı, Toyota, Mazda, Yamaha, Honda ve Suzuki’nin belirli modellerin sertifikalandırılması için yapılan başvurularda usulsüzlük tespit ettiğini duyurdu.

Hileli Güvenlik Testi ve Sertifikasyon Skandalı

Arazi, Altyapı, Ulaştırma ve Turizm Bakanlığı (MLIT), otomobil üreticilerinin araçların sertifikasyonu için yaptıkları başvurularda yanlış veya manipüle edilmiş test verileri sundukları tespit edildi. Otomobil firmaları, “hileli güvenlik testi” sunmakla suçlandı ve yolsuzlukları kabul etti. Bu durumun ortaya çıkmasının ardından bakanlık bazı araçların sevkiyatını durdurdu.

Otomobil Devlerine Etki

Resmi Kyodo ajansına göre test sonuçlarına ilişkin sertifikasyon sorunundan Honda’nın 4,3 milyon, Toyota’nın 1,7 milyon, Mazda’nın 150 bin, Suzuki’nin 26 bin, Yamaha’nın 7 bin aracı etkilendi.

Yönetimde Değişiklik Önerisi ve Özür Dileme

Vekalet danışmanlık firmaları, hissedarlara Toyota’nın başkanı Akio Toyoda’nın yeniden seçilmesine karşı oy kullanmalarını tavsiye etti. Toyoda, sorumluluk kabul ederek müşterilerden ve paydaşlardan özür diledi ve üç otomobil modelinin satışını durdurduğunu açıkladı.

Diğer Otomobil Üreticilerinin Durumu

Mazda, çalışanların test sonuçlarını değiştirdiğini tespit ettikten sonra bazı modellerin satışını durdurduğunu duyurdu. Yamaha da bir modelin sevkiyatını durdurdu. Honda ise gürültü ve çıkış testlerinde yanlışlık tespit ettiğini belirtti.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir