Copyright © 2024 Tüm hakları ekiphaberi.com'da saklıdır.

Haber Ekip Haberekibi.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Yaşam
  4. »
  5. Kazakistan ŞİÖ Zirvesi Öncesi Terörle Mücadele Tedbirleri Alıyor

Kazakistan ŞİÖ Zirvesi Öncesi Terörle Mücadele Tedbirleri Alıyor

haberci haberci -
14 0

Kazakistan’ın Terörle Mücadele Operasyonu Rejimi ve Güvenlik Tedbirleri

Kazakistan Terörle Mücadele Acil Karargahı, Astana’da 2-4 Temmuz tarihlerinde gerçekleştirilecek olan Şanghay İşbirliği Örgütü (ŞİÖ) Devlet Başkanları Konseyi 24. Zirvesi öncesi alınacak tedbirleri açıkladı.

Önlemler Neleri Kapsıyor?

Yapılan yazılı açıklamada, yabancı lider ve heyetlerin güvenliğini sağlamak amacıyla Kazakistan’ın Terörle Mücadele Kanunu’nun 12, 13 ve 15. maddeleri gereği önlemler alınacağı belirtildi. Bu kapsamda Astana, Almatı, Karagandı ve Kökşetau kentlerinin belirli bölgelerinde terörle mücadele operasyonu rejiminde yasal düzenin korunması ve kamu güvenliğinin sağlanması için tedbirler alınacak.

ŞİÖ Zirvesi için Güvenlik Seviyesi Artırılacak

Açıklamada, 2 Temmuz’dan 4 Temmuz’a kadar Astana, Almatı, Karagandı ve Kökşetau kentlerinde terör tehdidinin orta düzeyde olduğu “sarı” seviyeye çıkarılacağı ve bu çerçevede belirli bölgelerde araç ve yayaların hareketine kısıtlamalar getirileceği, denetim faaliyetlerinin sıkılaştırılacağı vurgulandı. Havalimanları, tren ve otobüs istasyonlarında güvenlik önlemleri artırılacak, devriyeler güçlendirilecek.

Uzaktan Çalışma ve Kreşlerin Kapatılması

Astana Valiliği ayrıca, zirve süresince kamu kurumları ve yarı kamu sektöründe çalışanların %70’inin uzaktan çalışma düzenine geçeceğini, ayrıca şehirdeki kreşlerin kapalı olacağını duyurdu.

ŞİÖ Devlet Başkanları Konseyi 24. Zirvesi, Kazakistan’ın ev sahipliğinde 3-4 Temmuz tarihlerinde gerçekleştirilecek. Zirveye 16 ülkenin devlet ve hükümet başkanlarının katılması bekleniyor.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir