Copyright © 2024 Tüm hakları ekiphaberi.com'da saklıdır.

Haber Ekip Haberekibi.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Konut Sektöründe Kredi Faizleri Sabit, Konut Üretimi ve Satışlarında Beklentiler

Konut Sektöründe Kredi Faizleri Sabit, Konut Üretimi ve Satışlarında Beklentiler

haberci haberci -
12 0

Kredi Faizlerinde Artış Beklenmiyor, Kredili Konut Satışlarında Yükseliş Öngörülüyor

Konut sektöründe kredi faizlerinde bir artış beklenmiyor. Bu durum kredili konut satışlarında bir yükseliş olacağı öngörüsünü beraberinde getiriyor. Birinci el konut satışlarında yaşanan düşüşün ise yavaşlayacağı tahmin ediliyor.

Konut Üretimi Yatay Seyrederken Fiyatlar Sabit Kalacak, Kiralardaki Artış Sürecek

Konut sektöründe üretimin yatay seyredeceği ve fiyatların sabit kalacağı beklentisi hakim. Kiralardaki artışın ise süreceği tahmin ediliyor. Konut Geliştiricileri ve Yatırımcıları Derneği’nin (Konutder) anketine göre, sektörde olumlu bir hava hakim.

Konut Fiyatlarındaki Beklentiler ve Maliyet Artışı

Konutder üyelerinin yarısı konut fiyatlarının sabit kalacağını öngörürken, fiyatların artacağını düşünenlerin sayısında azalma var. Konut maliyetlerindeki artış beklentisi de azalırken işçilik ve malzeme maliyetlerinin artması öngörülüyor.

Konut Üretiminde Beklentiler ve Satışlardaki Değişim

Üyelerin hiçbiri konut üretim adetlerinin artacağını düşünmezken, satışlarda da belirgin bir değişiklik öngörülmüyor. 1. el satış adetlerinde artış bekleyenlerin oranı yükselirken, kentsel dönüşüm alanında konut üretimi konusundaki beklentiler azalmış durumda.

Kiraların Artması Bekleniyor

Üyelerin çoğunluğu gelecek 6 ay içinde kiraların artacağını öngörüyor. Ancak yabancıya satışlarda artış beklentisi düşük, satış adetlerinde beklenen değişim ise sınırlı.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir