Copyright © 2024 Tüm hakları ekiphaberi.com'da saklıdır.

Haber Ekip Haberekibi.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Kurban Bayramı Öncesinde Banknot Emisyonunda Rekor Artış

Kurban Bayramı Öncesinde Banknot Emisyonunda Rekor Artış

haberci haberci -
19 0

Tatil Öncesi Nakit Talebi Emisyonu Artırdı

Her bayram tatilinde olduğu gibi son kurban bayramı tatilinde de banknot miktarında (emisyon) patlama yaşandı. Vatandaşlar, bayram tatili süresince yoğun olarak nakit çekmek için ATM’leri kullandı. Merkez Bankası (TCMB) verilerine göre, 8-14 Haziran haftasında emisyon 91,9 milyar TL’lik rekor bir artışla 681,1 milyar TL’ye ulaşarak tarihi zirvesini yeniledi.

Emisyon Artışı Enflasyonla Birlikte Yükseliyor

Kredi kartı kullanımının yaygınlaşmasına rağmen enflasyonla birlikte emisyon da artış gösteriyor. İki ay önceki ramazan bayramı tatilinde de benzer bir artış yaşanmış, 2023’te ise kurban bayramı öncesi emisyon 79,4 milyar TL artarak 515 milyar TL’yi görmüştü.

Banknot Dağılımında 200 TL’lik Banknotlar Öne Çıkıyor

Mayıs sonu itibarıyla tedavüldeki banknotlar arasında yüzde 44,5 ile en yüksek payı 200 TL’lik banknotlar almış durumda. 100 TL’lik banknotlar yüzde 21,9’la ikinci sırada iken, 50 TL’lik banknotlar yüzde 8,1’lik paylarıyla üçüncü sırada bulunuyor.

IBAN Kullanımının Etkisi

Son aylarda vergi incelemelerinin artması, kayıt dışı ticaret yapanların banka üzerinden IBAN ya da hesap numarası ile para göndermekten kaçınmalarına neden oluyor. Bayram öncesi banknot talebindeki artışın yanı sıra, banka hesapları aracılığıyla para transferlerinden kaçınmanın da etkili olabileceği belirtiliyor.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir