Copyright © 2024 Tüm hakları ekiphaberi.com'da saklıdır.

Haber Ekip Haberekibi.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Küresel Silah Şirketleri, İşçi Alımlarını Hızlandırıyor

Küresel Silah Şirketleri, İşçi Alımlarını Hızlandırıyor

haberci haberci -
26 0

Küresel Silah Sektöründe İşçi Alımları Hız Kesmiyor

Küresel silah şirketleri, soğuk savaşın sona ermesinden bu yana en hızlı işçi alımını gerçekleştiriyor. Sektör, rekor seviyelere ulaşan siparişleri yetiştirmeye çalışıyor.

Yüksek Talep, İşe Alım Çılgınlığına Yol Açtı

**Dünyanın dört bir yanındaki hükümetlerin askeri harcamalarını artırması**, özellikle Rusya-Ukrayna savaşı ve jeopolitik gerilimlerin tırmanmasıyla birlikte **silah şirketlerinin siparişlerinde büyük bir artışa neden oldu**. Bu durum, sektör genelinde **işe alım çılgınlığı** yaşanmasına yol açtı.

Şirketler Binlerce Kişiyi İşe Almak İstiyor

**Financial Times’ın yaptığı ankete göre, ABD ve Avrupa’daki 20 büyük ve orta ölçekli savunma ve havacılık şirketi, bu yıl on binlerce kişiyi işe almayı planlıyor**. Özellikle Lockheed Martin, Northrop Grumman ve General Dynamics gibi **ABD’nin en büyük şirketleri, yaklaşık 6 bin kişilik boş pozisyon doldurmak zorunda**.

İstihdam Hedeflerine Ulaşılırsa İşgücü Yüzde 10 Artacak

**Sektör istihdam hedeflerine ulaşırsa toplam işgücünde neredeyse yüzde 10’luk bir artış yaşanacak**. Avrupa Havacılık ve Savunma Ticaret Birliği Genel Sekreteri Jan Pie, bu dönemin, soğuk savaşın sona ermesinden bu yana **savunma sektörü için en yoğun dönem** olduğunu belirtti.

Çeşitli Pozisyonlara Talep Artıyor

**Mühendisler, yazılım geliştiriciler, siber güvenlik analistleri, kaynakçılar ve mekanikçiler gibi birçok farklı pozisyona talep büyük**. İtalyan şirket Leonardo’nun İnsan Kaynakları Müdürü Antonio Liotti, önceki çatışmaların ötesinde **yoğun bir işe alım arayışı** içinde olduklarını ifade etti.

Gelecek Yıllar İçin Planlar ve Büyüme Hedefleri

**Leonardo, 2025 ile 2028 yılları arasında endüstri ve yazılım mühendisleri dahil olmak üzere 8 ila 10 bin yeni pozisyon için işe alım yapmayı planlıyor**. Diğer şirketler de büyüme planları doğrultusunda **önemli oranda işçi alımı yapmayı hedefliyor**.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir