Copyright © 2024 Tüm hakları ekiphaberi.com'da saklıdır.

Haber Ekip Haberekibi.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Maliye Bakanı Mehmet Şimşek Para Politikasının Durumunu Değerlendirdi

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek Para Politikasının Durumunu Değerlendirdi

haberci haberci -
32 0

Şimşek: Para Politikası Enflasyon Beklentilerini Çıpalama Düzeyinde

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’e göre, para politikası, enflasyon beklentilerini kontrol altına almak için yeterli sıkılıkta. Şimşek, Katar Ekonomi Forumu’nda katıldığı bir panelde, hükümetin fiyat istikrarı konusundaki kararlılığını vurgulayarak, enflasyonla mücadelenin öncelikleri arasında yer aldığını belirtti.

Enflasyon Aşağı İnecek

Maliye Bakanı, son dönemde para politikasında önemli düzeltmeler yapıldığını ve şu anda enflasyon beklentilerini kontrol altında tutacak kadar sıkı bir para politikası uygulandığını ifade etti. Şimşek, enflasyonla mücadelede kararlı olduklarını ve maliye politikasını sıkılaştıracaklarını belirtti. Geçmiş politika tercihlerinin bazı sıkıntılar yarattığını ancak bu sorunların geride kaldığını vurguladı.

Şimşek, enflasyonla mücadeleyi desteklemek amacıyla maliye politikasının da sıkılaştırılacağını söyledi. Ayrıca, sürdürülebilir yüksek büyüme hedeflerine odaklandıklarını ve fiyat istikrarının bu hedefe ulaşmada kritik bir rol oynadığını belirtti. Yüksek enflasyonun, faaliyetleri zorlaştırdığını ve yabancı yatırımları olumsuz etkilediğini vurgulayan Şimşek, bu nedenle enflasyonun kontrol altına alınmasının önemine dikkat çekti.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir