Copyright © 2024 Tüm hakları ekiphaberi.com'da saklıdır.

Haber Ekip Haberekibi.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Eğitim
  4. »
  5. “Milli Eğitim Bakanlığı Kurum Açma, Kapatma ve Ad Verme Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik” Yayımlandı

“Milli Eğitim Bakanlığı Kurum Açma, Kapatma ve Ad Verme Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik” Yayımlandı

haberci haberci -
21 0

Eğitim Kurumlarına Ad Verme Sürecinde Yeni Düzenlemeler

Milli Eğitim Bakanlığı, “Kurum Açma, Kapatma ve Ad Verme Yönetmeliği”nde önemli değişikliklere gitmeye hazırlanıyor. Yapılan düzenlemelerle, eğitim kurumlarının adlarının Bakanlıkça verilmesi şartı getirildi. Bu kapsamda, valiliğin uygun görüşü ve teklifi üzerine Bakanlıkça ad verme işlemi gerçekleştirilecek.

Ad Verme Komisyonu Oluşturulacak

İl milli eğitim müdürlüklerinde ad verme komisyonu kurulacak. Bu komisyonda il milli eğitim müdürü veya görevlendireceği il milli eğitim müdür yardımcısı başkanlık yapacak. Ayrıca, komisyonda il milli eğitim müdür yardımcısı, eğitim müfettişi, ilçe milli eğitim müdürleri, şube müdürleri ve okul müdürleri de yer alacak.

Esneklik ve İhtiyaca Yönelik Ad Verme Süreci

Yeni düzenleme ile okul açma ve kapatma işlemlerinde esneklik sağlanacak. Ayrıca, özel eğitim ihtiyacı olan öğrencilerin eğitime erişimlerinin artırılması için önemli adımlar atılacak.

Özel Eğitim Kurumları ve Hayırseverlik

Özel eğitim kurumları ve hayırseverlerin katkılarıyla yapılan atölye veya laboratuvarlara isim verme yetkisi getirilecek. Böylelikle, eğitim kurumlarının donanımı ve niteliği artırılacak.

Ad Verme Sürecinde Dikkate Alınacak Hususlar

Kurum adlarında mesleki ünvan ve askeri rütbe yer almaması, kişilerin adlarının özendirici ve öğrencileri olumsuz etkilemeyecek nitelikte olması gibi hususlar dikkate alınacak.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir