Copyright © 2024 Tüm hakları ekiphaberi.com'da saklıdır.

Haber Ekip Haberekibi.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Yaşam
  4. »
  5. Mısır Kaynağından Hamas-İsrail Ateşkesi Açıklaması

Mısır Kaynağından Hamas-İsrail Ateşkesi Açıklaması

haberci haberci -
11 0

Mısır’ın Rolü

Üst düzey Mısırlı bir kaynağa göre, İsrail ve Hamas arasındaki ateşkes anlaşması, esir takası, gözaltındakilerin serbest bırakılması ve insani ateşkes aşamalarını içeriyor. Mısır’ın girişimleriyle her iki taraftan da olumlu dönüşler alındığı belirtiliyor.

Siyasi Gelişmeler

Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi, Gazze’de kapsamlı bir ateşkes için yapılan müzakerelerde olumlu gelişmeler olduğunu vurgulayarak taraflara daha fazla çaba gösterme çağrısında bulunmuştu. Hamas Hareketi Siyasi Büro Başkanı İsmail Heniyye’nin Katar ve Mısır’a gönderdiği ateşkes önerilerini onayladığı da belirtiliyor.

İsrail’in Kararı

İsrail Savaş Kabinesi, Hamas’ın önerileri onaylaması sonrasında Refah’ta saldırılarına devam kararı almıştı. İsrail ordusu, zorla yerinden edilmiş Filistinlilerin sığındığı Refah’ın doğusundaki bazı mahallelerin boşaltılmasını istemiş ve bölgede zorunlu göç başladığını duyurmuştu.

Son olarak, İsrail ordusunun tahliye etmeyi talep ettiği Refah sınır kapısı, Gazze Şeridi’ndeki Filistinlilerin yurt dışına seyahat etmek için kullandığı tek geçiş noktası olarak önem taşımaktadır.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir