Copyright © 2024 Tüm hakları ekiphaberi.com'da saklıdır.

Haber Ekip Haberekibi.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Mısır’ın Süveyş Kanalı Gelirlerinde Ciddi Düşüş

Mısır’ın Süveyş Kanalı Gelirlerinde Ciddi Düşüş

haberci haberci -
19 0

Maliye Bakanı Maıyt: Kızıldeniz’deki Gerilim Yüzde 60 Düşüşe Neden Oldu

Mısır Maliye Bakanı Muhammed Maıyt, Kızıldeniz’deki gerilimin ülkenin Süveyş Kanalı gelirlerinde %60’a varan düşüş yaşattığını tahmin ettiklerini açıkladı. Maıyt, başkent Kahire’deki bir ekonomi konferansında yaptığı konuşmada, krizin Mısır’ın vergi ve vergi dışı gelirlerini olumsuz etkilediğini vurguladı.

Krizin Etkileri ve Tahminler

Bakan Maıyt, Kızıldeniz’deki gerginliklerin, ekonomik ve ticari durgunluk ile küresel krizlerin enflasyonist etkileriyle mücadelede uygulanan kısıtlayıcı politikaların Mısır’ın gelirlerini olumsuz etkilediğini belirtti. Ülkenin Süveyş Kanalı gelirlerinde yaşanan düşüşe rağmen kamu harcamalarının arttığı yönünde tahminler bulunduğunu da sözlerine ekledi.

Kızıldeniz’deki Durum ve Uluslararası Müdahale

Yemen açıklarında yaşanan gerilim nedeniyle Husilerin ticari gemilere el koyduğu ve saldırılar düzenlediği belirtildi. Bu durumun etkisiyle birçok gemicilik şirketi Kızıldeniz’deki seferlerini durdurma kararı aldı. ABD, diğer ülkelerle birlikte “Refah Muhafızı Operasyonu” adıyla deniz görev gücü oluştururken Avrupa Birliği de Aspides misyonunu başlattı.

Süveyş Kanalı’nın Önemi

Dünyanın en önemli kanal ve boğazlarından biri olan Süveyş Kanalı, Avrupa ile Asya arasındaki en kısa nakliye yolu olmasıyla birlikte Mısır’ın önemli döviz kaynaklarından biri olarak kabul ediliyor. Küresel ticaretin yaklaşık %12’si, bu kanal üzerinden gerçekleşiyor.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir