Copyright © 2024 Tüm hakları ekiphaberi.com'da saklıdır.

Haber Ekip Haberekibi.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Monako, FATF Toplantısında Gri Listeye Alınabilir

Monako, FATF Toplantısında Gri Listeye Alınabilir

haberci haberci -
18 0

Monako, Yasa Dışı Para Akışıyla Mücadelede Sorun Yaşıyor

Dünyanın en fazla milyoner ve milyarderine ev sahipliği yapan Monako, yasadışı para akışıyla mücadelede yeterince ilerleme kaydedemediği için önümüzdeki hafta gerçekleşecek toplantıda “gri listeye” eklenme riskiyle karşı karşıya.

FATF Genel Kurulu 26-28 Haziran’da Toplanacak

Mali Eylem Görev Gücü (FATF) Genel Kurulu 26-28 Haziran’da Singapur’da gerçekleşecek. Monako’nun gri listeye alınması beklenirken, Türkiye’nin listeden çıkarılması bekleniyor.

Gri Listeye Alınan Ülkeler Daha Yakından İzleniyor

Gri listedeki ülkelerin daha yakından izlenmesi gerektiği ve bu durumun yabancı yatırımcıları tedirgin ettiği biliniyor. 2021 tarihli bir IMF raporu, gri listedeki ülkelerde “sermaye girişlerinde büyük ve istatistiksel olarak anlamlı bir azalma” yaşandığını ortaya koydu.

Türkiye’nin Gri Listeden Çıkarılması Bekleniyor

Türkiye’nin gri listeden çıkarılması beklenirken, FATF yetkilileri Türk yetkililerle kara para aklama ve yasa dışı finansmanla ilgili gelişmeleri ele aldığı toplantılar yapmıştı. Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Türkiye’nin gri listeden çıkarılması için çalışmaların tamamlandığını açıklamıştı.

FATF’ın Gri Listesi ve Türkiye

FATF’ın gri listesinde Türkiye dışında Nijerya, Güney Afrika, Bulgaristan, Demokratik Kongo Cumhuriyeti, Filipinler ve Suriye gibi ülkeler bulunuyor. Gri listeden çıkarılması durumunda Türkiye’nin TL’nin değer kazanmasına ve TL varlıklarının güçlenmesine katkı sağlaması bekleniyor.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir