Copyright © 2024 Tüm hakları ekiphaberi.com'da saklıdır.

Haber Ekip Haberekibi.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Yaşam
  4. »
  5. NATO Genel Sekreteri Stoltenberg: “NATO Müttefikleriyle Herkes Daha Güçlü”

NATO Genel Sekreteri Stoltenberg: “NATO Müttefikleriyle Herkes Daha Güçlü”

haberci haberci -
19 0

Jens Stoltenberg, Wilson Centre’de NATO’nun Gücünü Vurguladı

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Washington ziyareti kapsamında Wilson Centre adlı düşünce kuruluşunda yaptığı konuşmada ABD’nin tek başına büyük olmasına rağmen NATO müttefikleriyle birlikte herkesin çok daha güçlü olduğunu vurguladı. Tüm müttefiklerin birbirini desteklemesiyle saldırıların engellenebileceğini belirtti.

Avrupa Ülkeleri Savunmaya Rekor Seviyede Katkı Sağlıyor

Stoltenberg, Avrupa ülkelerinin ortak savunmaya daha fazla katkı sağladığını ve savunma harcamalarını rekor seviyelere çıkardığını dile getirdi. Bu yıl NATO müttefiklerinin Gayrisafi Yurt İçi Hasılasının (GSYH) yüzde 2’sini savunmaya ayıracağını açıkladı ve 5 yıl önce sadece 10’a yakın üyenin bu seviyede harcama yaptığını hatırlattı.

Rusya-Ukrayna Savaşı ve Çin Hakkındaki Değerlendirmeler

Stoltenberg, Rusya-Ukrayna Savaşı’nda Ukrayna’ya mali destek sağlanması gerektiğini belirterek, “Moskova’nın bizi bekleterek vazgeçiremeyeceğini anlaması halinde savaşın daha çabuk biteceğini” ifade etti. Ayrıca, Rusya’nın saldırganlığın sonuçsuz kalacağını anlaması için çaba harcanması gerektiğini vurguladı.

Çin konusunda ise, Stoltenberg, Çin’in Rusya’ya destek verdiğini ve bölgesel güvenliğin küresel bir mesele olduğunu vurguladı. Ayrıca, Çin’in hem Batı hem de diğer ülkelerle iyi ilişkiler yürütme çabası içinde olduğunu ancak bu durumun sürdürülemez olduğunu belirtti.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir