Copyright © 2024 Tüm hakları ekiphaberi.com'da saklıdır.

Haber Ekip Haberekibi.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Yaşam
  4. »
  5. Nijerya’da Lassa Ateşi Salgını Devam Ediyor

Nijerya’da Lassa Ateşi Salgını Devam Ediyor

haberci haberci -
18 0

NCDC’nin Açıklamasına Göre Nijerya’da Lassa Ateşi Vakaları Artıyor

Nijerya Hastalık Kontrol Merkezi (NCDC) tarafından yapılan açıklamaya göre, son bir haftada Ondo, Edo ve Bauchi eyaletlerinde 14 kişide Lassa ateşi tespit edildi. Ayrıca, salgın nedeniyle bir haftada 1 kişinin hayatını kaybettiği bildirildi.

Hastalığın Yayılımı ve Son Durum

Ülkede ocak ayından bu yana Lassa ateşi vakasının sayısının 1015’e yükseldiği belirtilirken, 180 kişinin salgın nedeniyle hayatını kaybettiği ifade edildi. Nijerya hükümeti, hastalığın tedavisi için 3 farklı ilacın belirlendiğini duyurmuştu.

Lassa Ateşi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Lassa ateşi her yıl kasım ve mayıs aylarında artış gösteren bir salgın hastalık olarak biliniyor. 2023 yılında 674 vaka ve 102 ölümle sonuçlanan salgının ülkede endişe yarattığı belirtiliyor. Hastalık fare dışkısıyla temas sonucu bulaşabiliyor ve ölümcül kanamalı ateşe yol açabiliyor.

Nijerya’da Lassa Ateşi ve Tedbirler

Nijerya’da ilk kez 1969 yılında Borno eyaletinde görülen Lassa ateşi, ülkede hala önemli bir sağlık sorunu olarak devam ediyor. Nijerya hükümeti, 23 Ocak 2019’da hastalık nedeniyle acil durum ilan etmiş ve halkı fare ve diğer kemirgenlerle temas etmemeleri konusunda uyarıda bulunmuştu.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir