Copyright © 2024 Tüm hakları ekiphaberi.com'da saklıdır.

Haber Ekip Haberekibi.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Yaşam
  4. »
  5. NOAA, Güneş’ten Kaynaklı Jeomanyetik Fırtına Uyarısı Yaptı

NOAA, Güneş’ten Kaynaklı Jeomanyetik Fırtına Uyarısı Yaptı

haberci haberci -
15 0

NOAA’nın Tespiti: “Bölge 3664”

ABD’deki Ulusal Okyanus ve Atmosfer İdaresi (NOAA), Güneş yüzeyindeki şiddetli bir jeomanyetik fırtınayı tespit etti. Güneş’teki patlamalar sonucu oluşan jeomanyetik fırtınanın kaynağının “Bölge 3664” olarak adlandırılan “büyük, karmaşık bir güneş lekesi kümesi” olduğu belirlendi.

NOAA’dan Yapılan Uyarı

NOAA’nın açıklamasında, Dünya’ya yaklaşmakta olan fırtınanın muhtemel etkilerine dikkat çekilerek, “yaygın voltaj kontrolü sorunlarının ortaya çıkabileceği” ve yörüngelerdeki uydularda “sürtünme, izleme ve yönlendirme sorunlarının” yaşanabileceği kaydedildi.

Güneş Patlamalarının Etkileri

Güneş patlamaları sonucunda uydu navigasyon sistemlerinde ve radyo alıcılarının frekanslarında aksamalar oluşabileceği, saatler sürecek kesintiler yaşanabileceği veya benzer bazı aletlerin hiç çalışmayabileceği belirtildi. Bu durumlar, 2005’ten bu yana ilk kez bu şiddette bir “Jeomanyetik Fırtına” yaşanabileceği endişesini arttırmaktadır.

Geçmiş Güneş Patlamaları

ABD’de Alabama ve Kuzey California eyaletlerinde fırtınadan kaynaklı kutup ışıklarının gözlenebileceği belirtilirken, 2005’te yaşanan şiddetli jeomanyetik fırtına hatırlatılarak, nadir görülen bu olayların önemine vurgu yapıldı. Yeryüzünün manyetik alanı ile Güneş’ten gelen yüklü parçacıklar arasındaki etkileşim sonucunda Kuzey Işıkları (Aurora Borealis) oluşmaktadır.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir