Copyright © 2024 Tüm hakları ekiphaberi.com'da saklıdır.

Haber Ekip Haberekibi.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Güncel
  4. »
  5. ÖSYM’nin Hazırladığı Hukuk Meslekleri ve İdari Yargı Sınavları Yönetmeliği Yayımlandı

ÖSYM’nin Hazırladığı Hukuk Meslekleri ve İdari Yargı Sınavları Yönetmeliği Yayımlandı

haberci haberci -
13 0

ÖSYM’nin Hazırladığı Yönetmelik Resmi Gazete’de Yayımlandı

ÖSYM’nin hazırlayacağı hukuk meslekleri ve idari yargı ön sınavlarına ilişkin yönetmelik, Resmi Gazete’de yayımlandı. Yönetmelik, 24 Ekim 2019 tarihinden sonra yükseköğretim kurumlarına kayıt yaptıranlar ve 31 Mart 2024 tarihinden sonra mezun olanları kapsayacak.

Kimleri Kapsıyor?

Yönetmelik, hukuk fakültesinden mezun olanlar ile yabancı bir hukuk fakültesini bitirip de Türkiye’deki hukuk fakülteleri programlarına göre eksik kalan derslerden sınava girip başarılı olmak suretiyle denklik belgesi almış olanlar ve hukuk bilgisine programlarında yeterince yer veren siyasal bilgiler, idari bilimler, iktisat ve maliye alanlarında en az dört yıllık yükseköğrenim yapmış veya buna denkliği kabul edilmiş yabancı öğretim kurumlarından mezun olanları da kapsayacak.

Adalet Bakanı Tunç’tan Açıklama

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, sosyal medya hesabından yönetmelikle ilgili açıklamalarda bulundu. Bakan Tunç, hukuk mesleklerine giriş sınavı ve idari yargı ön sınavıyla ilgili çalışmaların tamamlandığını ve yönetmeliğin Resmi Gazete’de yayımlandığını belirtti. Aynı zamanda sınavların yargı hizmetlerinin kalitesini artıracağını vurguladı ve adaylara kolaylıklar diledi.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir