Copyright © 2024 Tüm hakları ekiphaberi.com'da saklıdır.

Haber Ekip Haberekibi.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Yaşam
  4. »
  5. Ötegezegen HD 189733 b’nin Çürük Yumurta Kokusu!

Ötegezegen HD 189733 b’nin Çürük Yumurta Kokusu!

haberci haberci -
21 0

Johns Hopkins Üniversitesi Araştırmacıları, James Webb Uzay Teleskobu ile Ötegezegeni İnceledi

EurekAlert sitesinde yer alan habere göre, ABD’deki Johns Hopkins Üniversitesi’nden araştırmacılar, James Webb Uzay Teleskobu verilerini kullanarak, “HD 189733 b” adlı ötegezegenin atmosferini detaylı bir şekilde inceledi.

Ötegezegende Hidrojen Sülfür Tespit Edildi, Kokusu “Çürük Yumurta Gibi” Olabilir!

Yaklaşık 64 ışık yılı uzaklıkta bulunan bu ötegezegende, araştırmacılar eser miktarda hidrojen sülfür tespit etti. Bu molekül sebebiyle ötegezegenin “çürük yumurta gibi” kokabileceği belirtildi.

Astrofizikçi Guangwei Fu’dan Açıklama

Araştırmacılardan astrofizikçi Guangwei Fu, 950 santigrat derece sıcaklığa sahip bu gezegendeki yaşam belirtisini aramadıklarını ancak atmosferde bulunan hidrojen sülfürün, diğer gezegenlerde bu molekülün tespitine yönelik önemli bir adım olabileceğini ifade etti.

Ayrıca, sülfürün karbon, nitrojen ve oksijen gibi karmaşık moleküllerin oluşumunda önemli bir rol oynadığını belirterek, araştırmanın diğer gezegenlerin oluşumu hakkında daha fazla bilgi edinmede önemli bir rol oynayabileceğini vurguladı.

Araştırmanın Sonuçları “Nature” Dergisinde Yayınlandı

Araştırmanın detayları ve bulguları “Nature” dergisinde yayınlandı. Bu keşif, gezegenlerin atmosferlerindeki bileşenlerin incelenmesinde yeni bir dönemi başlatabilir.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir