Copyright © 2024 Tüm hakları ekiphaberi.com'da saklıdır.

Haber Ekip Haberekibi.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Yaşam
  4. »
  5. Pentagon Sözcü Yardımcısı Gazze’ye Yardım ve İsrail’in Refah Saldırısı Hakkında Açıklamalarda Bulundu

Pentagon Sözcü Yardımcısı Gazze’ye Yardım ve İsrail’in Refah Saldırısı Hakkında Açıklamalarda Bulundu

haberci haberci -
12 0

Gazze’ye Geçici Liman ve Yardım Taşıma Süreci

Pentagon Sözcü Yardımcısı Sabrina Singh, günlük basın toplantısında Gazze’ye yardım konusunda bilgiler paylaştı. Singh, Gazze’ye kurulacak geçici limanın tamamlandığını ancak hava koşulları nedeniyle askeri deniz vasıtalarının Gazze sahiline taşınması için İsrail’in Aşdod Limanı’nda bekletildiğini belirtti.

Yardım Taşıma Planları

Singh, insani yardımların Güney Kıbrıs’taki limandan The Sagamora adlı bir nakliye gemisi ile Gazze’ye getirileceğini açıkladı. İlk etapta 8 kamyonla başlayacak yardım taşıma sürecinin tam kapasiteye ulaştığında 150 yardım kamyonunun kullanılabileceğini belirtti.

İsrail’in Refah Bölgesine Saldırısı

Singh, İsrail’in Gazze’nin Refah bölgesine gerçekleştirdiği kara saldırısı konusunda endişelerini dile getirdi. İsrail’in Refah’a geniş çaplı bir müdahaleyi desteklemediklerini vurgulayan Singh, sivil halkın güvenliği ve insani yardımın ulaştırılması konusunda hassasiyetlerinin devam ettiğini belirtti.

Singh, İsrail’in Refah’a yönelik kara saldırısının “sınırlı bir operasyon” olduğunu belirtti. Ancak Hamas’ın içeriye silah soktuğu iddiasıyla ilgili sorulara ise net bir yanıt vermedi.

Hamas’ın Ateşkes Önerisi ve İsrail’in Kararı

Singh, Hamas’ın ateşkes önerisine onay verdiğini ve bu önerinin ardından İsrail’in Refah’ta saldırılarına devam kararı aldığını açıkladı.

İsrail’in Refah’tan ayrılmasını istediği sivillerin sayısı ve operasyon detayları konusunda net bilgi veremeyeceğini ifade eden Singh, gelişmeleri yakından takip ettiklerini ve İsrailli mevkidaşlarıyla temas halinde olduklarını söyledi.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir