Copyright © 2024 Tüm hakları ekiphaberi.com'da saklıdır.

Haber Ekip Haberekibi.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Yaşam
  4. »
  5. Peskov, UCM Kararını Eleştirdi: “Saçma ve Meşru Değil”

Peskov, UCM Kararını Eleştirdi: “Saçma ve Meşru Değil”

haberci haberci -
14 0

Rusya’nın UCM Kararına Tepkisi

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Savunma Bakanı Sergey Şoygu ve Genelkurmay Başkanı Valeriy Gerasimov hakkında Uluslararası Ceza Mahkemesi (UCM) tarafından verilen yakalama kararı Rusya’da büyük tepkilere neden oldu.

Peskov: “Bu Mahkemenin Yetkisini Tanımıyoruz”

Rusya Devlet Başkanı Sözcüsü Dmitry Peskov, Rus haber ajansı TASS’a yaptığı açıklamada, UCM’nin Şoygu ve Gerasimov hakkındaki kararını “saçma” olarak nitelendirerek, “Bu mahkemenin yetkisini tanımıyoruz. Kararlarını meşru bulmuyoruz. İşbirliği konusunda çok az imkan görüyoruz.” dedi.

Rusya Güvenlik Konseyi’nden Açıklama

Rusya Güvenlik Konseyi de karara ilişkin yazılı bir açıklama yaparak, “UCM’nin yetki alanı Rusya’yı kapsamadığı ve Batı’nın ülkemize karşı yürüttüğü hibrit savaşın bir parçası olarak alındığı için bu sadece boş bir karardır.” ifadelerine yer verdi.

UCM’nin Gerekçesi

UCM, Şoygu ve Gerasimov hakkında savaş suçu ve insanlığa karşı suç işledikleri gerekçesiyle yakalama kararı verdiğini açıklamıştı. Daha önce UCM, Mart 2023’te Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Rusya’nın Çocuk Hakları Komiseri Maria Lvova-Belova hakkında da benzer şekilde yakalama kararı çıkarmıştı.

Rusya İçişleri Bakanlığı’nın da UCM Başsavcısı Karim Khan hakkında arama kararı çıkardığı biliniyor.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir