Copyright © 2024 Tüm hakları ekiphaberi.com'da saklıdır.

Haber Ekip Haberekibi.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Yaşam
  4. »
  5. Putin, St. Petersburg Uluslararası Ekonomik Forumu’nda Konuştu

Putin, St. Petersburg Uluslararası Ekonomik Forumu’nda Konuştu

haberci haberci -
15 0

Putin, Ukrayna ve Nükleer Silahlar Hakkında Konuştu

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, St. Petersburg Uluslararası Ekonomik Forumu’nda dünyanın önde gelen haber ajanslarının sorularını yanıtladı. Putin, Ukrayna ordusunun savaşta her ay yaklaşık 50 bin insanı kaybettiğini belirterek, “Ukrayna ordusu ayda yaklaşık 30 bin insanı seferber ediyor. Son iki ayda 50 ila 55 bin kişiyi seferber ettiler. Ama bu sorunu çözmez. Çünkü tüm bu seferberlik sadece kayıpları telafi ediyor.” dedi. ABD’nin Ukrayna’da seferberlik yaşının 18’e düşürülmesi konusunda baskı yaptığını söyleyen Putin, “Sonrasında da (Ukrayna Devlet Başkanı Volodomir) Zelenskiy’den kurtulacaklar.” ifadelerini kullandı.

Putin, Nükleer Silahlar ve NATO Hakkında Açıklamalarda Bulundu

Putin, Batılı ülkelerin Rusya’yı sürekli nükleer tehditler kullanmakla suçladığını belirterek, bunu yanlış bulduğunu ve ABD’nin 2. Dünya Savaşı’nda Japonya’da nükleer bomba kullanan ülke olduğunu vurguladı. Ukrayna savaşının nükleer savaş riski yaratacak bir duruma evrilmemesi gerektiğinin altını çizen Putin, “Nedense Batılı ülkeler, Rusya’nın bunu (nükleer silah) asla kullanmayacağına inanıyor. Bizim nükleer doktrinimiz var. Birisinin eylemi egemenliğimizi ve toprak bütünlüğümüzü tehdit ediyorsa, elimizdeki tüm imkanları kullanmamızın mümkün olduğunu düşünüyoruz. Bu hafife alınmamalıdır.” şeklinde konuştu.

Putin, NATO ve Müslüman Nüfusun Artışı Hakkında Açıklamalarda Bulundu

Putin, Rusya’nın NATO’ya saldıracağına yönelik söylemleri “aptallık” şeklinde niteleyerek, “Hepiniz aklınızı mı kaçırdınız? Kim uydurdu bunu? Bu tam bir saçmalık, anlıyor musunuz?” ifadelerini kullandı. Müslüman nüfusun artmasından rahatsızlık duymadığını belirten Putin, “Biz Müslüman nüfusun artmasına karşı değiliz, tam tersine Rusya Federasyonu’nda şu andaki durumdan memnunuz. Ağırlıklı olarak Müslüman nüfusun olduğu bazı cumhuriyetlerimizde doğum oranımız çok iyi, çok mutluyuz.” dedi.

Putin, Taliban ve Afganistan Hakkında Görüşlerini Paylaştı

Rusya Devlet Başkanı Putin, Taliban konusunda gerçekler üzerinden hareket edilmesi gerektiğine işaret ederek, Afganistan’ı kontrol eden Taliban hükümetiyle ilişkilerin geliştirilmesi gerektiğini söyledi.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir