Copyright © 2024 Tüm hakları ekiphaberi.com'da saklıdır.

Haber Ekip Haberekibi.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Yaşam
  4. »
  5. Rio Grande do Sul Eyaletinde Devam Eden Seller Felaketi

Rio Grande do Sul Eyaletinde Devam Eden Seller Felaketi

haberci haberci -
19 0

Sel Felaketinde Ölenlerin Sayısı 158’e Yükseldi

Rio Grande do Sul eyaletinde 2 haftayı aşkın süredir devam eden şiddetli yağışlar, **can ve mal kaybına** neden oluyor. Sivil Savunma’dan gelen son bilgilere göre, felaketin başlangıcından bu yana ölenlerin sayısı **158** olarak güncellendi. Ayrıca, kayıpların sayısı da **88** olarak belirtildi.

2 Milyondan Fazla Kişi Etkilendi, Kurtarılanların Sayısı 82 Bin 666

Selden etkilenen kişi sayısının **2 milyon 300 bini** aştığı bildirilirken, felaket bölgelerinden kurtarılan kişi sayısı **82 bin 666** olarak açıklandı. Devam eden arama kurtarma çalışmalarında ise yaklaşık **30 bin kişinin** yer aldığı bilgisi paylaşıldı.

Rio Grande do Sul Valisi: “Eyalet Tarihinin En Yıkıcı Olayı”

Eyalet Valisi **Eduardo Leite**, felaketin boyutları hakkında “Son derece istisnai bir durumdan geçiyoruz. Bu, kritik bir olay değil, eyalet tarihinin en yıkıcı olayıdır.” ifadesini kullanmıştı. Vali Leite, bu nedenle **”felaket durumu”** ilan ettiklerini ve tahliye çalışmalarına hız verdiklerini belirtti.

Felaketin Etkilediği Alanları Ziyaret Eden Devlet Başkanı Lula da Silva

Brezilya Devlet Başkanı **Luiz Inacio Lula da Silva**, felaketin ardından bölgeyi üç kez ziyaret etti. Silva, bölge halkına destek olacaklarını ve Rio Grande do Sul’u yeniden ayağa kaldıracaklarını ifade etti. Ulusal Sivil Havacılık Ajansı ise yağışların hafta sonuna kadar devam etmesinin beklendiğini açıkladı.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir