Copyright © 2024 Tüm hakları ekiphaberi.com'da saklıdır.

Haber Ekip Haberekibi.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Yaşam
  4. »
  5. Rio Grande do Sul Eyaletinde Yaşanan Seller Felakete Yol Açtı

Rio Grande do Sul Eyaletinde Yaşanan Seller Felakete Yol Açtı

haberci haberci -
13 0

Rio Grande do Sul Eyaletinde Yağışlar ve Seller

Ülkenin güneyinde yer alan Rio Grande do Sul eyaletinde başlayan yoğun yağışlar, hafta başından beri süren sellerin yol açtığı felaketle sonuçlandı.

Can ve Mal Kayıpları

Eyalet Sivil Savunma yetkilileri, sel felaketinde hayatını kaybedenlerin sayısının **76’ya**, kayıp kişi sayısının ise **103’e** yükseldiğini açıkladı.

Devlet Başkanı Lula da Silva’nın Açıklamaları

Devlet Başkanı Luiz Inacio Lula da Silva, felaket bölgesini ziyaret ederek insani yardımların ulaştırılmasında engel olmadığını belirtti. Ayrıca, çöken yolların ve kamu binalarının yeniden inşa edileceğini vurgulayarak “Bürokrasi bu eyaleti yeniden kazanmamıza engel olamayacak.” dedi. Silva ayrıca, daha fazla yağmur yağmaması için Tanrı’ya dua etti.

Yaşanan Olumsuz Etkiler

Sellerden **421 bin kişi** olumsuz etkilendi, **115 kasabada** telefon ve internet hizmeti verilemez hale geldi. Evlerin ve arazilerin sular altında kalması nedeniyle binlerce kişi kasabaları terk etmek zorunda kaldı.

Felaket Durumu İlan Edilmişti

Rio Grande do Sul Valisi Eduardo Leite, felaket durumunun eyalet tarihinin en yıkıcı olayı olduğunu belirterek, 3 Mayıs’ta açıklama yapmıştı. Vali Leite, felaket nedeniyle 180 günlüğüne “felaket durumu” ilan ettiklerini ve insanların tahliyesi için ciddi çaba gösterdiklerini ifade etmişti.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir