Copyright © 2024 Tüm hakları ekiphaberi.com'da saklıdır.

Haber Ekip Haberekibi.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Yaşam
  4. »
  5. Rio Grande do Sul Eyaletinde Yaşanan Sellerde Can ve Mal Kaybı Artıyor

Rio Grande do Sul Eyaletinde Yaşanan Sellerde Can ve Mal Kaybı Artıyor

haberci haberci -
20 0

Sel Felaketinde Son Durum

Rio Grande do Sul eyaletinde geçen haftadan bu yana devam eden şiddetli yağışlar sonucu meydana gelen sellerde can ve mal kaybı artıyor. Sivil Savunma’nın açıklamasına göre, hayatını kaybedenlerin sayısı 100’e yükselirken 128 kişi de hala kayıp durumda.

Kurtarma Çalışmaları Devam Ediyor

Silahlı kuvvetlerin de destek verdiği arama kurtarma çalışmalarında 14 bin 500 personel görev yapıyor. 30 uçak ve 182 botun kullanıldığı çalışmalarda şu ana kadar 25 kişi felaket bölgesinden kurtarıldı.

Mağdurların Durumu

Seller ve maddi hasarlar nedeniyle 840 bini aşkın kişi olumsuz etkilenirken, 121 bin 957 kişi evlerini terk etmek zorunda kaldı. Bir milyondan fazla kişi temel ihtiyaçlara erişmekte zorluk çekerken, 98 kasabada elektrik ve internet hizmeti tamamen kesildi.

Vali ve Devlet Başkanı Açıklamaları

Rio Grande do Sul Valisi Eduardo Leite, felaket bölgesindeki durumu “eyalet tarihinin en yıkıcı olayı” olarak nitelendirirken, felaket durumunu ilan ettiklerini belirtti. Devlet Başkanı Luiz Inacio Lula da Silva ise bölgeyi yeniden ayağa kaldırmak için ellerinden geleni yapacaklarının sözünü verdi.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir