Copyright © 2024 Tüm hakları ekiphaberi.com'da saklıdır.

Haber Ekip Haberekibi.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Yaşam
  4. »
  5. Rio Grande do Sul Eyaletindeki Sel Felaketi

Rio Grande do Sul Eyaletindeki Sel Felaketi

haberci haberci -
21 0

Eyaletin Durumu Gittikçe Kötüleşiyor

Ülkenin güneyindeki Rio Grande do Sul eyaletinde geçen haftadan bu yana etkili olan yağışlar sonrası meydana gelen seller, can ve mal kayıplarına neden oluyor. Eyalet Sivil Savunma yetkilileri yaptıkları açıklamada, ölenlerin sayısının 127’ye, kayıp kişi sayısının ise 141’e yükseldiğini bildirdi.

Yaralı Sayısı ve Kurtarma Çalışmaları

Açıklamada, hastanelerde tedavi altına alınan yaralı sayısının 756 olduğu belirtilirken, arama kurtarma çalışmalarının aralıksız sürdüğü vurgulandı. Sellerden etkilenenlerin sayısının yaklaşık 2 milyona ulaştığı ifade edilirken, 71 bin 409 kişinin geçici barınma ihtiyacının karşılandığı kaydedildi.

Yardım Çalışmaları ve Destekler

Bölgesel Kalkınma Bakanı Waldez Goe, eyaletin durumunun son derece endişe verici olduğunu belirterek, yardım çalışmalarının zorluğuna dikkat çekti. Asker ve polisin de katkı sağladığı yardım faaliyetlerinde 70 bin 863 kişi ile 9 bin 984 hayvanın felaket bölgesinden kurtarıldığı bilgisi paylaşıldı.

Yardım Paketi ve Yeniden İnşa Çalışmaları

Devlet Başkanı Luiz Inacio Lula da Silva hükümeti, Rio Grande do Sul eyaletinin yeniden inşası için 9,8 milyar dolarlık bir yardım paketi açıkladı. Eyalet Valisi Eduardo Leite, felaketin boyutu nedeniyle 180 günlük “felaket durumu” ilan ettiklerini ve tahliye çalışmalarına hız verdiklerini belirtti. Devlet Başkanı Lula da Silva ise bölgeyi ayağa kaldırmak için ellerinden geleni yapacaklarını söyledi.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir