Copyright © 2024 Tüm hakları ekiphaberi.com'da saklıdır.

Haber Ekip Haberekibi.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Yaşam
  4. »
  5. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Özbekistan Ziyareti Hakkında Açıklamalarda Bulundu

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Özbekistan Ziyareti Hakkında Açıklamalarda Bulundu

haberci haberci -
10 0

Putin ve Mirziyoyev Arasında Stratejik Ortaklık Görüşmeleri

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Özbekistan’ın başkenti Taşkent’te gerçekleştirdiği resmi ziyaret kapsamında, Özbekistan Cumhurbaşkanı Şevket Mirziyoyev ile görüştü. Görüşme sırasında Putin, Özbekistan’ı “stratejik ortak ve müttefik” olarak tanımlayarak, iki ülke arasındaki ekonomik işbirliğinin büyüklüğüne vurgu yaptı. Putin, ticaret hacminin geçen yıl yaklaşık yüzde 30 arttığını belirtti.

Rusya’nın Özbekistan’a Yatırımları

Putin, Rusya’nın Özbekistan’a doğrudan yatırımlarının 10 milyar dolara ulaştığını ve 3 bin Rus sermayeli şirketin Özbekistan’da faaliyet gösterdiğini açıkladı. Mirziyoyev ise Putin’in ziyaretini “tarihi” olarak değerlendirerek, iki ülke arasındaki stratejik ortaklık ilişkilerinde yeni bir dönemin başlangıcını müjdeledi.

Özbekistan’da Enerji İşbirliği Anlaşmaları

Mirziyoyev, Putin ile gerçekleştirilen görüşmeler sonucunda, Rus petrol, petrol Sayfahaber.com ürünü ve doğal gazının Özbekistan’a sevkiyatını artırmaya yönelik anlaşmaların imzalandığını ve Özbekistan doğal gaz iletim altyapısının geliştirileceğini belirtti. Kremlin tarafından yapılan açıklamaya göre, taraflar arasında 20 milyar dolara yaklaşan çeşitli anlaşmaların imzalandığı duyuruldu.

Orta Asya’nın İlk Nükleer Santrali Projesi

Açıklamada, imzalanan anlaşmalar arasında Rusya’nın Özbekistan’da düşük kapasiteli nükleer enerji santrali inşa etmesine yönelik proje de yer aldığı belirtildi. Proje gerçekleşirse Orta Asya’nın ilk nükleer santrali olacak. İki ülke arasında savunma, terörle mücadele ve teknoloji paylaşımı konularında da anlaşmalar imzalandı.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir