Copyright © 2024 Tüm hakları ekiphaberi.com'da saklıdır.

Haber Ekip Haberekibi.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. TCMB Mayıs Toplantısı Özeti: Küresel Büyüme ve Enflasyon Değerlendirmesi

TCMB Mayıs Toplantısı Özeti: Küresel Büyüme ve Enflasyon Değerlendirmesi

haberci haberci -
13 0

Küresel Büyüme ve İş Gücü Piyasaları

TCMB Para Politikası Kurulu’nun 23 Mayıs toplantısında küresel büyüme görünümü değerlendirildi. Gelişmiş ülkelerin birinci çeyrek büyüme verileri ılımlı toparlanma gösterirken, iş gücü piyasalarındaki sıkılık devam ediyor.

Jeopolitik Gelişmeler ve Enflasyon

ABD ekonomisi diğer ülkelerden ayrışarak büyümeye devam ederken, jeopolitik gelişmeler ve enflasyon riskleri küresel ekonomik faaliyeti etkilemeye devam ediyor. Enflasyonda gözlenen katılık, merkez bankalarının faiz indirimlerinde temkinli olmalarına neden olabilir.

Türk Lirası Varlıklar ve Faiz Oranları

Türk lirası mevduat faizleri ve ticari kredi faizleri düşüş gösterirken, kredi büyümesinde yavaşlama bekleniyor. Kur etkileri ve finansal koşullar yakından izleniyor.

Yurt İçi Talep ve Endeksler

Yüksek frekanslı veriler ve saha gözlemleri, yurt içi talepte dengelenmeye işaret ediyor. İmalat sanayi ve ticaret satış hacim endeksleri büyümeyi desteklerken, hizmet sektöründe ılımlı artışlar gözleniyor.

Cari İşlemler Dengesi ve Turizm

Cari işlemler açığında ve turizm gelirlerinde güçlü bir artış yaşanıyor. Enerji ve gıda fiyatlarındaki dalgalanmalar cari işlemler dengesini etkiliyor.

Enflasyon ve Para Politikası

Nisanda tüketici fiyatlarında artış yaşanırken, TCMB enflasyonu kontrol altında tutmak için sıkı para politikası uygulamaya devam edecek. Para politikası duruşu, enflasyon ve finansal koşullardaki gelişmelere göre şekillenecek.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir