Copyright © 2024 Tüm hakları ekiphaberi.com'da saklıdır.

Haber Ekip Haberekibi.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Ticaret Bakanlığı: Reklam Kurulu Kararları Adil ve Objektif

Ticaret Bakanlığı: Reklam Kurulu Kararları Adil ve Objektif

haberci haberci -
14 0

Sosyal Medya Reklamlarıyla İlgili Açıklama

Ticaret Bakanlığı‘ndan yapılan açıklamada, son günlerde bazı sosyal medya platformlarında Reklam Kurulu ve Kurul kararlarıyla ilgili vatandaşların yanlış yönlendirildiği belirtildi. Açıklamada, Reklam Kurulunun tüketicilerin sağlık, güvenlik ve ekonomik çıkarlarının, reklamlar ve haksız ticari uygulamalar vasıtasıyla zedelenmesinin önüne geçmeyi amaçladığı vurgulandı.

Reklam Kurulu’nun Hedefi

Açıklamada, Reklam Kurulu‘nun tüm paydaşların eşit temsil edildiği bir yapı olarak iyi bir yönetişim örneği sergilediği ve tüketicilerle ilgili şikayetleri ayrım yapmaksızın incelediği vurgulandı. Kurulun, mevzuata aykırılıklar tespit etmesi durumunda ise gerekli cezaları uyguladığı belirtildi.

Adil Kararlar Veriliyor

Ayrıca, açıklamada son günlerde yoğun olarak tartışılan bir ürün reklamı ve alınan kararla ilgili bilgi verildi. Söz konusu reklamda yer alan ifadelerin yasal mevzuata uygun olmadığı tespit edilmiş ve gerekli yaptırımın oy birliğiyle alındığı ifade edildi.

Reklam ve İlanlar Hassasiyetle Takip Ediliyor

Ticaret Bakanlığı’nın açıklamasında, sosyal medya hesapları aracılığıyla yapılan yönlendirmeler ve Kurul kararlarına ilişkin eleştirilere de yanıt verildi. Bakanlık, objektif olmayan ve taraflı kararlar alındığı yönündeki iddiaların gerçeği yansıtmadığını belirtti.

Açıklamada, ticari ilişkisi bulunan hesap sahibi kişinin daha önce yapılan başvuruların sonuçlarını tüketicilerle paylaşmadığı, bazı kararları çarpıtarak yorumladığı ve lehine karar verildiği iddialarının doğru olmadığı belirtildi.

Ticaret Bakanlığı Reklam Kurulu, tüketicilerin sağlık, güvenliği ve ekonomik çıkarlarının korunması için dijital mecralardan ürün ambalajlarına, pazaryerlerinden açık hava reklamlarına kadar her türlü reklam ve ticari uygulamayı titizlikle incelemeye devam ediyor.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir