Copyright © 2024 Tüm hakları ekiphaberi.com'da saklıdır.

Haber Ekip Haberekibi.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Ticaret Bakanlığının Aldığı Tedbirler İkinci El Otomobil Piyasasını Dengeliyor

Ticaret Bakanlığının Aldığı Tedbirler İkinci El Otomobil Piyasasını Dengeliyor

haberci haberci -
18 0

Otomotiv Pazarında Denge Sağlanıyor

Geçen yıl rekor kıran otomotiv sektöründe yaşanan sorunlar sonrasında Ticaret Bakanlığı, ikinci el otomobil piyasasında aşırı yüksek fiyatları dengelemek için tedbirler alıyor. Bu durum, otomobilin “yatırım aracı” olarak görülme cazibesinin azalmasına neden olurken, gerçek alıcılar ile otomotiv markaları arasındaki rekabet artıyor.

Markalar Kampanyalara Başladı

Yaşanan gelişmelerin ardından otomotiv markaları, sıfır otomobil satışlarını artırmak için çeşitli kampanyalara başladı. Bazı bayiler, liste fiyatlarının altında satış yaparken, indirim oranları %20’yi bulabiliyor. Sıfır araçlarda 100-300 bin liraya kadar indirim uygulayan markalar da mevcut.

İkinci El Araç Fiyatlarında Dengelenme

İkinci el araç piyasasında da dengelenme gözlemleniyor. Indicata’nın raporuna göre, nisan ayında perakende fiyatlar bir önceki aya göre %0,73, yılbaşından itibaren ise %2,24 artış gösterdi. Bu durum, piyasadaki dengeyi gösteriyor. İkinci el araçlarda yaşanan fiyat artışları, sektördeki dengelenmeye işaret ediyor.

Bayiler Kampanyalar düzenliyor

İstanbul Motorlu Araç Satıcıları Derneği Başkanı Hayrettin Ertemel, bayilerin stoklarını eritmek için çeşitli kampanyalar düzenlediğini belirtiyor. Piyasalarda denge sağlansa da yılın ikinci yarısında fiyatların artabileceğini vurguluyor. Avrupa Birliği’nin “Genel Güvenlik Yönetmeliği” ile ilgili beklentiler de sektörde hareketlilik yaratıyor.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir