Copyright © 2024 Tüm hakları ekiphaberi.com'da saklıdır.

Haber Ekip Haberekibi.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. TİM Başkanı: “İhracatının Yüzde 70-80’ini İsrail’e Yapan Firmalar Sıkıntıya Girer”

TİM Başkanı: “İhracatının Yüzde 70-80’ini İsrail’e Yapan Firmalar Sıkıntıya Girer”

haberci haberci -
14 0

Mustafa Gültepe’nin Açıklamaları

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mustafa Gültepe, Türkiye’nin İsrail ile olan ticaretini durdurma kararının etkileri hakkında önemli açıklamalarda bulundu. Gültepe, nisan ayı dış ticaret rakamlarının açıklandığı basın toplantısında gazetecilerin sorularını cevapladı.

Yeni Pazarlar Bulmak Zor Olacak

Gültepe, İsrail’e ihracatın durdurulması durumunda oluşabilecek 5-6 milyar dolarlık kaybı telafi etmenin kolay olmayacağını belirtti. Firmaların bu kaybı başka pazarlarla kapatmanın zorluğuna dikkat çekti.

Yılsonu İhracat Hedefi Revize Edilebilir

İsrail ile ticaret sorununun 1-2 ay içinde çözülememesi halinde, Türkiye’nin 267 milyar dolarlık yılsonu ihracat hedefini 260 milyar dolara doğru çekmek zorunda kalabileceğine değinen Gültepe, bu durumun ciddi sonuçlar doğurabileceğini vurguladı.

Gümrük Sorunlarına Çözüm Bekleniyor

Ticaret Bakanı ile İsrail’e ihracatta ödemesi alınan ve gümrükte takılan mallar konusunu görüştüklerini belirten Gültepe, bu sorunun 1-2 gün içinde çözülmesini umut ettiklerini ifade etti.

Devletin Firmalara Sahip Çıkması Gerekebilir

Gültepe, İhracatının yüzde 70-80’ini İsrail’e yapan firmaların uzun süreli bir ihracat yasağı durumunda büyük sıkıntı yaşayabileceğini ve devletin bu firmalara destek olması gerektiğini vurguladı.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir