Copyright © 2024 Tüm hakları ekiphaberi.com'da saklıdır.

Haber Ekip Haberekibi.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Turizmde Fiyatlar Artıyor, Tatil Tercihleri Değişiyor

Turizmde Fiyatlar Artıyor, Tatil Tercihleri Değişiyor

haberci haberci -
12 0

İç Pazara Yönelik Tatil Paketlerinde Artış

Turizmdeki artan maliyetler nedeniyle iç pazara yönelik tatil paketi fiyatlarında yaşanan artış, Türk tatilcilerin tercihlerini değiştirdi. Eylül ve ekim aylarına yönelik tatil paketi satışlarında geçen yıla göre yüzde 70’lik bir artış yaşandı.

Yurtdışı Paket Taleplerinde Artış

Jolly Yönetim Kurulu Başkanı Mete Vardar’ın belirttiğine göre, Türkiye’ye oranla daha uygun fiyatların olduğu yurtdışı paket taleplerinde de yüzde 50 oranında bir artış kaydedildi.

Yerli Misafirler ve Fiyatlar

Mete Vardar, yerli misafirlere ayrılan kontenjanın yetersiz olduğunu vurgulayarak, fiyat artışlarına rağmen maliyetlerin hala gerçek seviyelerin altında olduğunu belirtti. Eylül ve ekim aylarına olan talebin arttığını ve fiyatların daha cazip hale geldiğini ifade etti.

Uzak Doğu ve Güney Amerika Tercihleri

Otellere olan baskılar nedeniyle yurtiçi tatilcilerin yurtdışı turlara yöneldiğine dikkat çeken Vardar, özellikle Uzak Doğu ve Güney Amerika gibi destinasyonlarda Türkiye’ye göre daha uygun fiyatlar olduğunu belirtti.

Schengen Sorunu ve Harç Pulu Belirsizliği

Schengen vizesi sorunlarına ve yurtdışı çıkış harç pulu artış söylentilerine değinen Vardar, bu durumların sektöre olumsuz etki yapabileceğini ve turistlerin tercihlerini etkileyebileceğini söyledi.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir