Copyright © 2024 Tüm hakları ekiphaberi.com'da saklıdır.

Haber Ekip Haberekibi.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Yaşam
  4. »
  5. Türk Devletleri Teşkilatı (TDT) ve Macaristan Arasında İşbirliği Anlaşması İmzalandı

Türk Devletleri Teşkilatı (TDT) ve Macaristan Arasında İşbirliği Anlaşması İmzalandı

haberci haberci -
21 0

Genel Sekreter Büyükelçi Kubanıçbek Ömüraliyev, Macaristan Dışişleri ve Ticaret Bakanı Peter Szijjarto ile Görüştü

Türk Devletleri Teşkilatı (TDT), Macaristan Dışişleri ve Ticaret Bakanı Peter Szijjarto ile yaptığı görüşme sonucunda işbirliği anlaşması imzaladı. Görüşmede TDT Genel Sekreteri Büyükelçi Kubanıçbek Ömüraliyev, Szijjarto ile Budapeşte’de bir araya geldi.

Macaristan’ın TDT’ye Üyelik Süreci ve İşbirliği Konuları Ele Alındı

Görüşmede Bakan Szijjarto, Budapeşte’deki TDT Temsilciliği faaliyetleri, Türk Yatırım Fonu (TYF) ile Temsilcilik çerçevesinde kurulan Kuraklık Önleme Enstitüsü’nün faaliyete geçirilmesi ve Macaristan’ın TYF’ye muhtemel üyeliği gibi konuları ele aldı. Macaristan’ın temmuzda başlayacak Avrupa Birliği (AB) Dönem Başkanlığı sürecinde TDT-AB ilişkilerinin geliştirilmesine yönelik çalışmalar da görüşüldü.

Macaristan, Türk Devletleri ile Güçlü İşbirliği Kararlılığını Yineledi

Macaristan Dışişleri Bakanı Szijjarto, önümüzdeki dönemde Macaristan’da yapılması planlanan TDT toplantı ve etkinliklerine değinerek, Macaristan’ın TDT ve Teşkilat üye ülkelerle işbirliğini güçlendirmeye yönelik kararlılığını vurguladı. Büyükelçi Ömüraliyev ise, Macaristan’ın TDT ile olan ilişkilerini geliştirme konusundaki kararlılığını memnuniyetle karşıladıklarını belirtti.

İmzalanan Ortak Çalışma Planı ile İşbirliği Güçlenecek

Görüşmenin ardından 2024 yılında TDT-AB ilişkilerinin geliştirilmesini desteklemek amacıyla TDT ile Macaristan Dışişleri ve Ticaret Bakanlığı arasında “Ortak Çalışma Planı” imzalandı. Bu anlaşma, TDT ile Macaristan arasındaki işbirliğinin daha da güçlenmesine katkı sağlayacak.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir