Copyright © 2024 Tüm hakları ekiphaberi.com'da saklıdır.

Haber Ekip Haberekibi.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Yaşam
  4. »
  5. Türkevi’nde İslamofobi Paneli Düzenlendi

Türkevi’nde İslamofobi Paneli Düzenlendi

haberci haberci -
12 0

New York Başkonsolosu Reyhan Özgür’den Çarpıcı İfade: “İslamofobi Toplumda Çeşitliliği Baltalıyor”

Türkiye, Endonezya ve Pakistan Başkonsolosluklarının ortak organize ettiği panel, Türkevi’nde gerçekleşti. Panelde ilk konuşmayı yapan New York Başkonsolosu Reyhan Özgür, İslamofobinin toplumda çeşitlilik, birlik ve karşılıklı saygı ilkelerini baltaladığını vurguladı.

İslamofobi’nin Küresel Etkilerine Dikkat Çekildi

Özgür, İslamofobi’nin sadece Müslümanları hedef almadığını, küresel ölçekte toplumlarda bölünmeyi ve hoşgörüsüzlüğü körüklediğine dikkat çekerek, “Mücadele etmek hepimizin ortak çabasını ve işbirliğini gerektirir” dedi.

Panelde İslamofobi Üzerine Sunumlar Yapıldı

Columbia Üniversitesi’nden Dr. Amra Sabic-El-Rayess’in moderatörlüğünde panelistler, İslamofobi konusunda sunumlarını gerçekleştirdi. Türk Alman Üniversitesi’nden Prof. Dr. Enes Bayraklı, Gazze’deki İsrail saldırılarını örnek göstererek, “Gazze’deki soykırım, dünyadaki küresel apartheid sistemini de gözler önüne serdi” ifadelerini kullandı.

Endonezyalı Dr. İmam Shams Ali, İslam dünyasının birlik olması gerektiğini vurgulayarak, “Müslüman ülkeler intikam almak için değil, dünyayı imar etmek için birleşmelidir” dedi. Pakistanlı yazar Raza Ahmed Rumi ise İslam tarihinin zengin bir kültür ve hoşgörü geçmişine atıfta bulunarak, “Müslümanlar, geçmişten ilham alarak zamanın ruhuna göre hareket etmeli ve Batı toplumlarında örnek insanlar olmalı” şeklinde konuştu.

Panel, soru cevap kısmıyla sona erdi.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir