Copyright © 2024 Tüm hakları ekiphaberi.com'da saklıdır.

Haber Ekip Haberekibi.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Türkiye Balıkçılık Sektöründe Dünya Lideri

Türkiye Balıkçılık Sektöründe Dünya Lideri

haberci haberci -
16 0

Türkiye’de Balık Üretimi Rekor Seviyede

Türkiye‘de balıkçılık sektörü, geçtiğimiz yıl rekor bir üretime imza attı. Üretim ve avcılıkla birlikte 1 milyon tona yakın balık elde edildi. Levrek ve çipura yetiştiriciliğinde birinci sırada yer alan Türkiye, alabalık yetiştiriciliğinde ise ikinci sırada bulunuyor.

Uluslararası İşbirlikleri Yükseliyor

Türk balıkçıların yurtdışında da avcılık yapabilmesi için yürütülen çalışmalar kapsamında, 15 ülke ile balıkçılık alanında işbirliği anlaşmaları imzalandı. KKTC, Fas, Ukrayna, Kongo Cumhuriyeti, Moritanya, Azerbaycan, Yemen, Fildişi Sahili, Gambiya, Gine Cumhuriyeti, Somali, Zambiya, Özbekistan, Venezuela ve Cezayir gibi ülkelerle anlaşmalar yapıldı. Ayrıca, Afrika ülkeleri başta olmak üzere diğer ülkelerle de görüşmeler sürüyor.

İhracatta Rekor Artış

Geçen yıl 1,6 milyar doları aşan su ürünleri ihracatı gerçekleştiren Türkiye, son beş yılda toplamda 6 milyar 418 milyon 335 bin dolarlık ihracat gerçekleştirdi. 2023’te en fazla ihracat Rusya’ya yapılırken, İtalya ve Birleşik Krallık da Türkiye’nin önemli pazarları arasında yer aldı.

Gelecek İçin Hazırlıklar Devam Ediyor

Balıkçılık sektörünün daha iyi şartlara gelmesi adına, 2024-2028 dönemi için ticari amaçlı su ürünleri avcılığı düzenlemeleri hazırlanıyor. Türkiye, balıkçılık sektöründe dünya liderliğini sürdürmek ve sektörü daha da geliştirmek için çalışmalarına devam ediyor.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir