Copyright © 2024 Tüm hakları ekiphaberi.com'da saklıdır.

Haber Ekip Haberekibi.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Türkiye ve AB Arasındaki Yüksek Düzeyli Ticaret Diyaloğu’nun İlk Toplantısı Yarın Brüksel’de

Türkiye ve AB Arasındaki Yüksek Düzeyli Ticaret Diyaloğu’nun İlk Toplantısı Yarın Brüksel’de

haberci haberci -
13 0

Ticaret Bakanı Ömer Bolat ve Avrupa Komisyonu Başkan Yardımcısı Valdis Dombrovskis Başkanlığında Toplantı Gerçekleşecek

Türkiye ve Avrupa Birliği arasındaki Yüksek Düzeyli Ticaret Diyaloğu’nun ilk toplantısı yarın Brüksel’de yapılacak. Toplantı, Ticaret Bakanı Ömer Bolat ve Avrupa Komisyonu Başkan Yardımcısı Valdis Dombrovskis’in başkanlığında gerçekleşecek.

Toplantıda Neler Olacak?

Yüksek Düzeyli Ticaret Diyaloğu kapsamında, öğleden önce AB ve Türkiye iş dünyası temsilcileri ile bir araya gelinerek yuvarlak masa toplantısı yapılacak. Öğleden sonra ise hükümetler arası görüşmeler gerçekleştirilecek. Toplantıda, Ekim 2023’te gerçekleştirilen Ticaret Çalışma Grubu toplantısında belirlenen yol haritası çerçevesinde ikili ticari sorunlar ile yeşil ve dijital gündem dahil işbirliği alanlarında sağlanan ilerlemenin ele alınması bekleniyor.

Amacı ve Önemi

Türkiye ile AB arasındaki Yüksek Düzeyli Ticaret Diyaloğu, ticari ve ekonomik ilişkilerin en üst düzeyde ele alınmasını sağlayarak mütekabiliyet çerçevesinde geliştirilmesine olanak tanıyacak. Ayrıca, Gümrük Birliğinin güncellenmesi sürecine yönelik kritik adımların atılmasına ilişkin pozitif çalışmaların devamını sağlayacak bir zemin oluşturacak.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir