Copyright © 2024 Tüm hakları ekiphaberi.com'da saklıdır.

Haber Ekip Haberekibi.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Türkiye’de Otomotiv Güvenliği İçin Yeni Düzenlemeler

Türkiye’de Otomotiv Güvenliği İçin Yeni Düzenlemeler

haberci haberci -
13 0

Otomotiv Sektöründe Güvenlik Ön Planda

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından hayata geçirilen yeni düzenlemeyle, “Motorlu Araçlar ve Römorkları ile Bunlar İçin Tasarlanan Aksam, Sistem ve Ayrı Teknik Ünitelerin Genel Güvenliği ve Korunmasız Karayolu Kullanıcılarının ve Yolcuların Korunması ile İlgili Tip Onayı Yönetmeliği”nde değişiklik yapıldı.

Can ve Mal Güvenliği İçin Önemli Adımlar

Yapılan açıklamalarda, uluslararası otomotiv mevzuatı göz önünde bulundurularak alınan yeni önlemlerin otomotiv sanayisinin uluslararası standartlara entegrasyonunu sağlamayı, araçların yüksek güvenlik seviyesine sahip olmasını ve kara yollarındaki güvenliği artırmayı amaçladığı vurgulandı.

Yönetmelikte Yapılan Değişiklikler

Yönetmelikte yapılan değişiklikle güncel teknolojiyle uyumlu gelişmiş güvenlik sistemlerinin araçlarda zorunlu hale getirilmesi kararlaştırıldı. Ayrıca, ulusal tip onayı ile Türkiye’de üretim yapan firmalar için uygulama geçiş tarihi 31 Ağustos 2024 olarak belirlenirken, ithal edilecek araçlar için uygulama ve başlangıç tarihi 7 Temmuz 2024 olarak belirlendi.

Otomotiv sektöründeki talepler de dikkate alınarak yapılan düzenleme, üretimin desteklenmesi ve sektörün sürdürülebilirliğinin korunması hedefleniyor. Bu adımlarla Türkiye’deki otomotiv sektöründe güvenlik standartlarının yükseltilmesi ve uluslararası rekabetçiliğin artırılması amaçlanıyor.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir