Copyright © 2024 Tüm hakları ekiphaberi.com'da saklıdır.

Haber Ekip Haberekibi.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Türkiye’ye Uluslararası Doğrudan Yatırım Girişi 1,5 Milyar Dolar Oldu

Türkiye’ye Uluslararası Doğrudan Yatırım Girişi 1,5 Milyar Dolar Oldu

haberci haberci -
18 0

YASED, Türkiye’ye gelen uluslararası doğrudan yatırım (UDY) girişini değerlendirdi. İlk çeyrekte 1,5 milyar dolarlık UDY girişi gerçekleşti.

Mart Ayında 336 Milyon Dolarlık UDY Girişi

Mart ayında Türkiye’ye giren toplam UDY miktarı 336 milyon dolar olarak kaydedildi. 2024’ün ilk üç ayında ise bu rakam 1,5 milyar dolar olarak gerçekleşti.

Yatırım Türleri ve Miktarları

İlk çeyrekte gerçekleşen toplam UDY girişi içerisinde, 1 milyar 218 milyon dolar değerinde yatırım sermayesi girişleri ve 796 milyon dolar değerinde yabancı uyruklulara gayrimenkul satışı yoluyla UDY girişi kaydedildi. Borçlanma araçlarının 112 milyon dolar ve yatırım tasfiyelerinin 424 milyon dolar değerindeki negatif etkileriyle, toplam UDY girişi 1,5 milyar dolar oldu.

Finansal Faaliyetlere En Fazla Yatırım

Ocak-mart döneminde yatırım sermayesi girişlerinde finans ve sigorta faaliyetleri sektörü öne çıktı. Finans sektöründeki 257 milyon dolarlık yatırım girişinin 249 milyon dolarını bankacılık ve sigortacılık faaliyetleri haricinde kalan diğer finansal hizmet faaliyetleri çekti.

Hollanda En Fazla Yatırım Yapan Ülke

İlk çeyrekte Avrupa Birliği ülkeleri, yüzde 58’lik payla Türkiye’ye gelen yatırım sermayesi girişlerinin en büyük kaynağı oldu. Ülke bazında incelendiğinde Hollanda, yüzde 25’lik payıyla Türkiye’ye en fazla yatırım yapan ülke konumunda bulunuyor. Hollanda’yı yüzde 21 ile ABD, yüzde 12 ile Almanya izledi.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir